Primul pasaj pe sub Centura de Sud Timișoara va avea 475 m. Se fac deja foraje geotehnice. FOTO

TIMIȘOARA. Veste bună pentru șoferii care stau cu zecile de minute într-una dintre cele mai aglomerate zone de pe Centura Timișoara Sud. Este vorba despre intersecția cu Drumul Boilor, intre Moșnița Nouă și Timișoara.

CITEȘTE ȘI: 61 de milioane de lei în Bugetul Național 2026 pentru orașe și comune din Timiș. Jumătate din bani merg la Primăria Timișoara pentru cheltuieli de funcționare. Vezi lista completă!

Proiectul construirii unui pasaj pe sub sensul giratoriu din intersecție merge mai departe, iar interventiile preliminare au început deja în cadrul documentațiilor care se întocmesc în această perioadă.

Am demarat lucrările preliminare pentru una dintre cele mai așteptate intervenții de infrastructură rutieră din zona de sud a Timișoarei. Astăzi au început forajele geotehnice la intersecția Centurii de Sud cu Drumul Boilor.

Vrem să realizăm acolo o subtraversare a Variantei de Ocolire Timișoara Sud, așa cum este denumit oficial drumul din partea de sud a orașului, un proiect care va schimba modul în care se circulă în această zonă.

Pasajul va avea o lungime totală de 475 de metri și va elimina unul dintre cele mai aglomerate puncte de trafic de pe Centura de Sud. Astfel, se va asigura o legătură directă între Moșnița Nouă și Timișoara, pe Drumul Județean 595F, fără ca șoferii să mai fie nevoiți să folosească sensul giratoriu”, a anunțat Alfred Simonis, președintele Consiliului Județean Timiș.

Potrivit liderului CJ Timiș, pasajul va trece pe sub sensul giratoriu existent și va avea o structură din beton proiectată pentru trafic intens.

Dintre cele 3 oferte înscrise la licitația pentru realizarea documentațiilor, Consiliul Județean Timiș a desemnat-o drept câștigătoare pe cea a firmei Dromcons. Valoarea contractului este de 528.486 lei fără TVA, adică aproape 130.000 de euro cu TVA. Intervențiile geotehnice au loc în cadrul realizării studiilor.

Odata ce va fi amenajat, pasajul subteran “va asigura acces rutier de pe Drumul Boilor și DJ 595F din ambele sensuri de intrare în actuala intersecție sens giratoriu (acces de la Mosnita Nouă în girația de pe Centura Sud și acces din Timișoara în giratie) pe ambele sensuri de mers (bretele de racord la actuala intersecție).

Se vor reface podețele de pe ambele canale existente în zonă și se va asigura acces rutier la străzile laterale. Vor fi corectate elementele geometrice ale traseului existent și va fi asigurată continuitatea pistei de biciclete“, se arăta în documentația din Sistemul de Achiziții Publice.

Odată ce se vor încheia documentațiile, Consiliul Județean Timiș va lansa licitația pentru găsirea unui constructor pentru pasaj.

CITESTE SI: Va fi o gură de oxigen până se construiește Pasajul de la Drumul Boilor. Se caută un constructor care să modernizeze șoseaua Ghiroda – Moșnița Veche, o legătură importantă cu Timișoara

Urmează să fie construit si un al doilea pasaj subteran care va traversa intersecția Calea Urseni – Centura Sud, pe drumul DC 152. În acest caz a fost finalizat studiul de fezabilitate, iar pasul următor va fi obținerea acordului de mediu.

***

Mai multe găsiți pe pagina noastră de Facebook opiniatimisoarei.ro!

Dacă ați fost martorii unui eveniment sau ai unei situații neobișnuite care ar putea deveni subiect de știre, contactați-ne la [email protected],  pe FB sau pe contul nostru de Instagram!

CITESTE SI: Afli primul tot ceea ce se intampla cu adevarat important in Timisoara si in regiune cu Aplicatia de stiri Opinia Timisoarei. 3 tipuri de alerte te tin mereu conectat la evenimente. Descarca gratuit Aplicatia OT aici!

Informatiile publicate de opiniatimisoarei.ro pot fi preluate de alte publicatii online doar in limita a 500 de caractere si cu citarea sursei cu link activ. Orice abatere de la aceasta regula constituie o incalcare a Legii 8/1996 privind drepturile de autor si va fi tratata ca atare.

    Pareri

  1. Asta e carpeala pt proiectul lui Robu, care a inceput Drumul Boilor fara sa stie ca se intersecteaza cu Centura.

  2. Mi se pare mie sau au ales cea mai costisitoare si time consuming solutie?

    • Nu cred ca prea aveau variante ca sunt case construite in lateral

      • Ma gandeam la un pasaj suprateran.

    • Drumul Boilor este de de pe timpul colonistilor maghiari 1906 ! Iar drumul de pe moșiile primarilor PSD-iști la timpul stabilirii traseului din Giroc, Șag, Parța și Sâmihaiul Român pe care ei l-au numit centură, este de pe timpul păcălicilor Dobra și Grindeanu !
      Pasaje sau sensuri giratorii nu s-au făcut la intersecțiile cu Drumul Boilor si Urseni pentru că primar era un pnl-ist, dar cum in România oamenii au memoria extrem de scurtă, l-au votat pe DILĂ fratele combinatorului cu conac in Moșnița!

      • Bai Trompeta obosita, esti capabil sa dai si exemple concrete in sustinerea aberatiilor tale? Scrie, tati, aicia cu nume si prenume cine si cati bani a luat, care pesedist, care penelist a incasat bani de pe mosia lui de pe traseul centurii. Spui doar tampenii ca nu filtreaza astia comentariile tuturor hahalerelor. Intamplator m-am ocupat de foarte multe proceduri de expropriere in judetul asta si iti spun eu, Trompetistule, ca nu e nimic adevarat din ceea ce sustii ca un mincinos ce esti

        • Medicamentele trebuie luate la timp conform cu desfășurătorul.

  3. Deci practic se laudă ca se fac acum documentațiile? Deci fiind subpasaj, va dura vreo 8-10 ani, asta dacă nu sunt contestații sau urși pe traseu :))

    • Crezi ca aici impinge DR Lacheu chesonu in 10 ani? Crezi ca e ca la Pasajul Solventu?

      • Da sper sa dureze ca dupa veniti toti buluc peste oras la aceias ora aglomerati toate arterele , cu taxele platite la sat. Oricum nenea Valuta isi face drum direct catre mausoleul de la mosnita.

      • Mai încet că sperii liliecii

  4. Deci vor pasaj pe sub albia canalului? Sigur nu vor fi infiltrați? Plus ca trebuie o stație de pompare în caz de ploi torențiale.