Primul esec in noul an. CFR Timisoara invinsa la limita de Luceafarul Buzau

TIMISOARA. Asa cum ne-au obisnuit si in sezonul de toamna, CFR Timisoara si Luceafarul Buzau au facut spectacol si in al treilea meci direct din acest campionat.

CITESTE SI: O noua organigrama la Primaria Timisoara. Se infiinteaza Administratia pentru Educatie si Sanatate, dar si noi birouri si servicii, intre care unul feroviar

Timisorenii au deschis scorul inca din secunda 35 prin Norbert Tifan, aflat la prima reusita pentru CFR, si au controlat prima jumatate a reprizei. Nemitanu si Lupu au mai ratat oportunitati bune de a inscrie. In minutul 13 al intalnirii Buzaul a facut 1-1 dupa o executie frumoasa din afara semicercului a antrenorului jucator Radu Burciu. Au urmat momente in care Luceafarul a controlat intalnirea si a reusit sa puncteze de alte trei ori. Mai intai Serban l-a invins pe Lungu dupa o pasa a propriului portar, iar Bobe a facut 3-1 dupa aproximativ un minut.

In ultimele 90 de secunde gazdele au primit doua lovituri de la 10 metri, dupa faulturi facute de fotbalisti aflati la debut pentru CFR, Tatar si Grosu. Bobe a transformat pentru 4-1, insa a doua lovitura de pedeapsa, executata de acelasi fotbalist a fost parata de Teodor Lungu, care a stabilit astfel scorul pauzei.

Partea a doua a intalnirii a fost una in care CFR a fost la conducerea jocului, iar Luceafarul s-a multumit sa apere rezultatul. Cu cinci minute inainte de final formatia timisoreana a punctat de doua ori intr-un minut prin Vali Ilas si Norbert Tifan, iar jocul s-a incins. Timisoara a jucat si cu antrenorul Robert Lupu in rol de fly goalkeeper, dar nu a mai inscris, gratie si interventiilor bune ale lui Chivulescu. S-a incheiat 4-3, iar CFR Timisoara sufera astfel primul esec in noul an.

In runda viitoare, formatia timisoreana va juca pe teren propriu in compania Clujanei Cluj-Napoca.