Primul esec al sezonului. Informatica Timisoara pierde la scor de tenis derby-ul cu Deva dupa o partida spectacol

TIMISOARA. Duelul din etapa a 16-a a primei ligi de fotbal in sala si-a meritat cu prisosinta denumirea de derby al campionatului. Cartonase galbene si rosii, lovituri de pedeapsa ratate, goluri spectaculoase, toate au fost prezente in duelul pierdut de Informatica Timisoara.

Banatenii de la Informatica au inceput slab partida cu Autobergamo Deva si au incasat primul gol in secunda 28 a intalnirii de la Dumitru Stoica. Tot atunci timisorenii l-au pierdut si pe capitanul Simic, cel care a primit cartonas rosu din partea arbitrului Gherman. Autobergamo Deva a controlat autoritar prima jumatate a reprizei, iar Florin Ignat a punctat pentru 2-0. Reusita jucatorului Devei a fost insa anulata de arbitrii pentru un fault in atac. Cateva minute mai tarziu Obada a inscris si el, de aceasta data golul fiind validat, in timp ce Cristian Matei a dus meciul la scor de neprezentare. La 3-0 pentru gazde, se anunta un dezastru pentru detinatoarea Cupei Romaniei, insa faulturile Devei au readus echilibrul pe tabela. Mai intai Rakic a punctat din lovitura libera, iar cateva secunde mai tarziu Felipe Oliveira avea sa trimita in bara tot din lovitura de la 10 metri. Cu aproape 90 de secunde inainte de pauza Timisoara a reusit sa se apropie de gazde tot din lovitura de la 10 metri, transformata de Deco.

Evolutia buna din finalul primei parti pentru banateni a continuat si in repriza a doua, iar dupa 6 minute, Rakic a reusit golul egalarii, dupa ce a trimis mingea pe langa portarul Tonita la o grava eroare a apararii Devei.
Echilibrul a ramas pe tabela doar trei minute, deoarece Florin Ignat a readus in avantaj formatia gazda. Timisorenii au mai fost surprinsi odata de o torpila a lui Ferreira, care a dus scorul la 5-3. Ultimul gol al intalnirii a fost inscris in ultimele secunde ale meciului de fostul jucator al Informaticii, Robert Matei, si s-a incheiat 6-3.

Odata cu acest esec, timisorenii pierd primul loc in sezonul regulat, tocmai in fata lui Autobergamo Deva, iar in runda viitoare primesc vizita lui Imperial Wet Mirecurea Ciuc.