Primele puncte pierdute pentru Ripensia. Ripi a remizat 1-1 cu Milenium II Giarmata, in derby-ul seriei I a Campionatului Municipal

Cele doua echipe care s-au intalnit luni, la Giarmata au avut un parcurs fara greseala pana acum in liga a VI-a, iar meciul disputat in cadrul celei de-a 8-a etape a a fost unul peste nivelul Campionatului Municipal.
Gazdele au avut prim-planul in debutul meciului cu Ripensia, cei de la Millenium abordand partida cu un unsprezece format din jucatori de la prima echipa, care evolueaza in Liga a III-a. Dar Ripi a fost cea care a avut primele ocazii de poarta prin Navala si Boghian, pentru ca apoi, Nicolin sa le dea emotii mari celor de la Giarmata, cand a tintit transversala dintr-o loviura libera de la peste 20 de metri. In ciuda dominarii de pe finalul primei reprize a galben-rosilor, scorul a ramas neschimbat pana la pauza.

In partea a doua a jocului cei de la Giarmata au avut ocazia sa deschida scorul, prin  Moisuc(60) care a executat foarte bine o lovitura libera, dar portarul Mercescu a reusit sa respinga in corner. Apoi elevii lui Suciu si Olariu au ratat alte cateva ocazii clare, Adrian Popa a trimis si el in bara, iar Nichitean a sutat pe langa de la doar citiva metri de poarta(72). Acelasi Moisuc a fost cel care a marcat pana la urma in minutul 82, profitand de o nesincronizare dintre Uzun si portarul Mercescu si galben-rosii pareau ca se indreapta spre primul esec din acest sezon , insa ˝Ripi˝ a reusit sa evite infrangerea  in minutele de prelungiri, cand Adrian Boghian a fost faultat in careu de catre portarul advers, iar Adi Popa a transformat, stabilind scorul final la 1-1.

La meciul de la Giarmata au asistat si Ioan Vulcanescu si Petrica Lupu, fosti campioni nationali la juniori cu ˝Ripi˝ in ´48, precum si fostul intrenational, Ioan Timofte.

Ripensia Timișoara a evoluat in urmatoarea formula: Mercescu – Hota, Uzun, Muresan, Petrisor – Navala, Michi (Mogos), Costandana, Popa – Nicolin (Nichitean) – Boghian.

Millenium II Giarmata a jucat cu: Marian – Lukics, Onet, Garba, Negrut, Moisuc, Gherghe, Corlateanu, Tabacaru, Mihuta, Baisan.

N-am vazut un nivel atat de bun la un meci de Municipiu. Jocul a fost mai inchis, datorita faptului ca s-au intalnit cele mai bune echipe din campionat. S-a vazut la noi lipsa de experienta. Cu exceptia lui Baisan, toti sunt foarte tineri, iar asta s-a vazut. Portarul ne-a scos de 2-3 ori, pe final a gresit, dar asta este, trebuie sa invatam din greseli. Ripensia e o echipa buna, un club ce pare destul de serios, au o serie de jucatori cu experienta in lot, dar eu zic ca ne-am ridicat cel putin la nivelul lor”, a declarat  Calin Cojocaru, antrenor Millenium Giarmata

„Sunt doua puncte pierdute, dar era clar ca vom avea parte de un meci greu. Contrar cursului jocului, am luat un gol, din nou pe o neinelegere intre portar si fundas. Se vede ca inca se lucreaza, asta e rezultatul acestui inceput. Pana vom incepe sa ne cunoastem cu totii, va mai dura. Gazdele au avut in lot multi jucatori de divizia C, si ma bucur cu atat mai mult ca am controlat acest joc si lumea a vazut asta. E singura formație cu care ne-am luptat de la egal la egal”, a spus si  Ovidiu Olariu, antrenor Ripensia Timisoara

Pentru ”Ripi” urmeaza o noua deplasare grea, lunea viitoare, pe 29 octombrie, de la ora 16, cand galben-rosii vor juca pe stadionul Calor contra formatiei de pe locul 3, Termo Timisoara.