Prima victorie pentru Czari pe banca Politehnicii Timisoara. Alb-violetii s-au impus categoric in fata lui Dinamo. FOTO!

Echipa timisoreana a castigat fara emotii meciul disputat la Sala Constantin Jude contra dinamovistilor. Jocul cu Dinamo este al doilea pentru Gligore Czari la carma echipei banatene, dupa cel cu HC Odorhei.

Dinamovistii au inceput bine meciul cu Poli si au condus la un moment dat la doua goluri diferenta(5-2), insa dupa primul sfert de ora alb-violetii au pus stapanire pe joc.  Sustinuti si de suporterii timisoreni, elevii lui Gligore Czari s-au distantat pana la pauza la 5 goluri diferenta (15-10), iar in partea a doua a jocului echipa banateana a facut spectacol in fata unei formatii mai putin experimentate a lui Dinamo.Cea mai mare diferenta a fost inregistrata in minutul 53, cand timisorenii au condus la 14 puncte diferenta(31-17).
Finalul meciului a consemnat si debutul lui Czari jr, fiul antrenorului Gligore Czari, care a semnat de curand cu Poli. Partida de la Sala Constantin Jude s-a incheiat cu scorul de 31-21 pentru alb-violeti , echipa timisoreana punand astfel  capat unei serii de trei infrangeri consecutive.
„A fost o victorie muncita, vreau sa felicit jucatorii pentru felul cum au jucat, pentru daruire, vreau sa multumesc publicului care a fost extraodinar si care sper sa vina in numar cat mai mare la sala, pentru ca vrem sa practicam un handbal pentru spectacol si totodata sa castigam cat mai multe jocuri. Cu Dinamo am jucat cam ce mi-as dori, dar inca sunt multe greseli tehnice de prindere, de plasare, sper ca in viitorul apropiat sa le elimin. Inceputul a fost mai greu, dar usor-usor ne-am intrat in joc si am dominat aceasta partida. Ma bucur pentru cele doua puncte, este debutul meu acasa si din fericire, este  cu victorie”, a spus Gligore Czari.
Cel mai bun marcator al Politehnicii a fost Grasu cu 11 reusite, urmat de Marius Ignat cu 9 goluri marcate. Au mai inscris: Spahic 3 goluri, Szentpeteri, Stan si Lela, cate 2, Lela, M. Vasile si Fenici, cate 1. De la oaspeti, cele mai multe reusite i-au apartinut lui Cojocea, 5.
”Sincer, nu stiu daca am marcat vreodata atatea goluri. Speram sa continuam tot asa, sa obtinem doua pucte si de la Cluj, iar la ultimul meci din acest an, cu Constanta, ne incercam norocul, pentru ca avem sansa noastra”, a spus Marius Ignat.
Timisorenii vor sustine urmatorul meci din Liga Nationala, in deplasare, la Cluj iar apoi vor juca ultima partida din acest an, acasa cu Constanta.