Prima victorie in retur pentru BC Timba! ‘Ursii’ s-au impus cu scorul de 80-65 in fata Farului Constanta. Vezi FOTO!

Baschetbalistii antrenati de Bogdan Murarescu au obtinut o victorie importanta contra echipei constantene, care inaintea acestei etape reusea sa produca supriza, invingand pe Gaz Metan Medias.
Prima jumatate a meciului a fost una mai dificila pentru BC Timba. De trei ori, pe parcursul primelor 10 minute, Farul a avut un ecart de 5 puncte(9-14, 12-17 si 16-21), iar la finele primului sfert, „ursii” erau condusi la un punct diferenta 23-24.
In debutul celui de-al doilea sfert trupa lui Bogdan Murarescu a preluat conducerea(25-24). Oaspetii au incercat sa revina si pentru scurt timp chiar s-au aflat din nou la timona (35-37), insa pauza a gasit echipa timisoreana in avantaj(42-40).
Galben-negrii au reusit un sfert trei foarte bun, cu 5 „trite”, doua Horton, doua Czmor si una Huckaby, BC Timba a ajuns sa conduca la 13 puncte diferenta (66-53), cu zece minute inainte de final.
„Ursii” au mentinut jocul bun si in ultimul sfert pe care l-au castigat(14-12) si s-au impus in final cu scorul de 85-65.
Cel mai bun marcator al timisorenilor a fost Jermont Horton cu 25 de puncte. Jordan Glynn a reusit un double-double, cu 18 puncte si 10 recuperari, iar Czmor a marcat si el 17 puncte. Fostul jucator al BC Timisoara, Nenad Markovic si Nenad Tomasevic s-au remarcat de la oaspeti, ambii marcand cate 15 puncte.