Prima infrangere pentru Ripensia in testele din Antalya

TIMISOARA. Dupa remiza cu Kazanka si victoria cu Merani, Ripensia Timisoara a fost invinsa la limita de divizionara secunda FK Auda.

Timisorenii au inceput mai bine intalnirea, iar Ivancevic si Golda au ratat primele oportunitati de a inscrie. valeri Macritchii a trimis si el catrre poarta din marginea careului, insa nu a fost suficient de puternic sutul pentru a-l invinge pe portarul leton. Pe final si fotbalistii de la FK Auda au avut doua ocazii de a deschide scorul, insa de fiecare data Rus a fost la post.

In partea a doua Golda nu a reusit sa trimita in poarta din pozitie buna la 10 minute de la reluare. In minutul 77 unul dintre atacantii letoni a trimis periculos, insa balonul s-a scurs pe langa poarta. Acesta a fost si avertismentul dinainte de gol, care a venit dupa ce unul dintre letoni a profitat de o neintelegre intre Tieranu si Lalic.
Ripensia putea sa obtina o remiza, insa golgeterul Golda nu a reusit sa puncteze din interiorul careului de 6 metri.

S-a incheiat 1-0 pentru FK Auda si astfel Ripensia sufera primul esec in meciurile amicale.

Ripensia Timisoara: Rus-Sturzu, Tieranu, Rogac, Gladun-Stoi, V. Macritchii-Mihart, Ene, Ivancevic-Golda. Au mai intrat: Dobre, Fridrich, Morariu, Vidrasan, Calin, Lalic, Stoica si Matis.

Ripensia va disputa ultimul meci din cantonamentul turc sambata impotriva georgienilor de la Samgurali Tsqaltubo.