Prima infrangere in play-off pentru RCM Timisoara. Campionii au cedat, scor 21-16 pe terenul vicecampioanei

Dupa o serie de patru victorii consecutive in play-off, rugbystii timisoreni au pierdut meciul jucat sambata, in deplasare la rivala Stiinta Baia Mare. Trupa lui Chester Williams se mentine insa pe primul loc in clasament.

Campionii au inceput bine partida de la Baia Mare. In minutul 3, Fercu a adus primele puncte in contul Timisoarei, culcand balonul in terenul de tinta advers, dupa o patrundere a lui Kinikinilau. Calafeteanu a transformat incercarea in ciuda unghiului dificil, iar Timisoara avea deja 7-0. RCM-ul nu a continuat insa in acelasi directie.
Echipa lui Eugen Apjok a raspuns prin doua lovituri de pedeapsa transformate de Clarke si s-a apropiat la doar un punct pana in minutul 18(6-7), iar imediat dupa, banatenii au ramas si in inferiortate numerica, Randall Morrison vazand cartonasul galben si fiind eliminat pentru zece minute.
Totusi, galben-albastrii au iesit cu un avantaj mai mare la pauza(10-6), pentru ca Vali Calafeteanu a transformat o ‘penalitate’, trimitand printre bete de la aproape 50 de m distanta.
Imediat dupa reluarea jocului, transformerul celor de la Baia Mare, Clarke a ‘batut’ si el bine o lovitura de pedeapsa si si-a adus in nou echipa la un punct in spatele Timisoarei. Calafeteanu a restabilit ecartul de 4 lungimi, tot dintr-o ‘penalitate’, insa nu pentru mult timp.
Baimarenii aveau sa treaca  pentru prima oara la conducere, dupa eseul din minutul 53(14-13) si, desi Calafeteanu a mai bifat inca o lovitura de pedeapsa, nu a fost suficient pentru prima victorie a RCM-ului la Baia Mare.
Arbitrul Iordachescu a decis sa acorde un nou eseu pentru vicecampioni in minutul 69, dupa ce a consultat proba video, iar Clarke a transformat, stabilind scorul final la 21-16.