Prim-divizionara de handbal Politehnica Timisoara a pierdut, 26-28, primul amical din dubla cu Vojvodina Novi Sad

Dupa ce saptamana trecuta au jucat la Oroshaza, alb-violetii au disputat miercuri, la Timisoara al doilea meci de pregatire din aceasta vara, contra Vojvodinei Novi Sad.
Campioana Serbiei a condus si la 9 goluri diferenta pe parcursul jocului, dar timisorenii au reusit sa mai reduca din handicap pe final cand oaspetii au introdus rezervele.
„Pentru mine nu a contat foarte mult rezultatul, a fost primul joc dupa 24 de zile de pregatire. Am venit aici dupa doua zile de antrenamente in padure si sunt foarte multumit de echipa mea, pentru ca pana acum a avut doar trei antrenamente cu mingea. In prima repriza au evoluat jucatorii care vor juca in campionat, apoi i-am introdus si pe ceilalti. Poate diferenta de la pauza a fost putin cam mare, dar mi-am propus sa joc la angajament maxim. Politehnica este o echipa buna, dar le trebuie timp, au si ei multi jucatori noi si ca si noi si ei au jucat in repriza a doua cu alti jucatori”, a spus antrenorul Vojvodini Novi Sad, Momir Rnic.
Cei mai buni marcatori ai timisorenilor au fost Kaftin si Petkovic, ambii cu sase goluri marcate, urmati de Chikovani si Lela cu cate 3 reusite, Santeiu, Ursu si Timofte, cu cate 2 goluri, Mrakic si Arseni, cate unul. De la Vojvodina s-a remarcat Pilipovic, cu sase goluri.
„Sa nu uitam ca am jucat cu campioana Serbiei, care peste o saptamana are barajul de accedere in grupele Ligii Campionilor, se vede ca e o echipa valoroasa, ca au relatii de joc foarte bine create si ne-am bucurat sa ii avem in Timisoara pentru doua jocuri. Trebuie sa recunosc ca astazi am gresit la toate capitolele pentru ca relatiile de joc nu sunt formate. Mi-am dorit sa fac meciuri foarte tari ca sa vedem unde suntem, pentru ca numai din meciuri puternice putem sa tragem concluziile.Noi am avut o perioada de trei saptamani de acumulari fizice, chiar si de dimineata am facut antrenament pentru ca nu ne abatem de la program. Noi ne dorim ca varful de forma sa-l prindem la inceperea campionatulu si pana atunci mai este mult”, a spus antrenorul Politehnicii, Constantin Stefan.
Alb-violetii vor mai sustine un meci de pregatire contra Vojvodinei la Sala Constantin Jude si joi, tot de la ora 17. Apoi, pe 10 august, Politehnica se va deplasa la Szeged pentru un amical cu Pick (vicecampioana Ungariei).