Premiul de la Timisoara Open la biliard merge in Serbia

TIMISOARA. A treia editie a turneului international de biliard (9Ball), Timisoara Open 2K19, a fost castigata de tanarul jucator sarb, Aleksa Pecelj (19 ani). Acesta s-a impus cu 9-7 in marea finala in fata mult mai experimentatului sportiv maghiar Sandor Tot.

A fost un meci foarte echilibrat, cu rasturnari de scor, suspans, calitate tehnica si stapanire de sine. Campionul editiei precedente, lugojeanul Ioan Ladanyi a terminat competitia de la Timisoara pe locul al treilea, dupa ce a pierdut, in semifinale, in fata lui Aleksa Pecelj. Tot medalia de bronz a primit-o un alt sportiv roman, Gabor Olah.

Turneul organizat in doua locatii unde se joaca biliard de buna calitate in oras, Timișoara Open 2K19, este al doilea turneu la nivel national, prin premiile puse in joc dar si numarul de sportivi participanti!

La turneu a fost prezent si presedintele Federatiei Romane de biliard, Gabi Visoiu, multiplu campion mondial la biliard artisti, acesta aratandu-si din nou maiestria in cateva reprize demonstrative.