Premiera la Timisoara: cros nocturn de Ziua orasului. Peste 300 de timisoreni au alergat in noapte. VEZI FOTO!

TIMISOARA. Zeci de timisoreni s-au aliniat la start in fata Primariei Timisoara, sa participe la primul cros nocturn din istoria orasului. Mai multi tineri, dar si oameni mai in varsta, au alergat aproape 20 de minute pentru a ajunge la linia de sosire.

Cei mai rapizi au primit tricouri cu Ziua Timisoarei, diplome si cupe, dar si abonamente la un spa din oras. Oameni de toate varstele au participat la prima editie a crosului nocturn, care va deveni o traditie de Ziua Timisoarei. Au alergat din fata Primariei Timisoara, pe bulevardul C.D. Loga, podul Michelangelo, bulevardul Vasile Parvan, Pestalozzi, pana la Fabrica de bere si inapoi. Daca cel mai tanar participat nici macar nu a implinit 18 ani, cel mai varstnic a fost un barbat de 73 de ani, Ioan Zaharia, care din pacate nu s-a clasat pe primele locuri.

„Am alergat si mai mult decat atat la viata mea. Am participat la crosuri prin toata tara, la Arad, la Cluj, pana si la Novi Sad am fost. Sunt un om cumpatat, nu fumez, de mancat mananc bine, nu am probleme de sanatate. Am facut atletism inca din liceu”, ne-a spus Ioan Zaharia.

Cel care a ajuns primul la linia de sosire a fost un adolescent de doar 16 ani, Marius Florin Teodoru. „Eu fac atletism de 4 ani, ma antrenez in vacante. E mai bine seara, ca e racoare”, ne-a marturisit tanarul. Pe locul 2 s-a clasat Mihai Obrejan, iar locul 3 a fost adjudecat de George Valentin Radu.

Nici fetele nu au fost uitate. Prima domnisoara care a ajuns la „finish line” a fost o tanara de 17 ani. Larisa Gancea a primit un abonament la un renumit spa din oras, dar si o cupa pentru locul 1. „A fost destul de greu, nu ma asteptam sa fiu prima fata. Ma bucur ca am rezistat, inainte faceam atlestim, dar m-am lasat. Duc lipsa de antrenament, dar a fost mult mai bine noaptea, a fost racoare, e mult mai bine decat ziua”, a povestit Larisa.

Primii 15 clasati la crosul nocturn au primit diplome si tricouri cu Ziua Timisoarei. Primarul Nicolae Robu si presedintele Consiliului Judetean au fost si ei prezenti la premiera. Daca edilul orasului a alergat cativa metri, de la intrarea in Primarie pana la coltul strazii, presedintele CJT, Titu Bojin, a preferat doar sa se uite la participanti.