Premianti. Studentii timisoreni si-au luat cu brio examenul dat la Cluj

TIMISOARA. O evolutie excelenta a echipei si un succes meritat in fata unei candidate la promovare. „Studentii” de la Politehnica si-au invatat bine lectia in fata unei grupari bune si a invins pe Cluj Arena pe Universiteta, 1-0, intr-un derby de traditie al fotbalului romanesc.

Polistii au aratat din prima parte ca nu au frica adversarului si au avut primele ocazii de gol, dar Axente a fost neinspirat pe doua contratacuri bune. Apoi o libera de la distanta a trecut putin pe langa poarta lui Mutiu, iar gazdele au replicat prin Goga, dar nu destul de serios pentru a-l pune la incercare pe tanarul Borbei. 0-0 la pauza, dar dupa un meci destul de deschis.

In partea secunda, cele doua grupari si-au impartit posesia, apoi antrenorul banatenilor Tavi Benga a fortat atacul, introducand inca un varf, putin in spatele lui Axente. In minutul 70, Poli a beneficiat de o lovitura libera de la 30 de metri, iar Popovici, care ratase cu cateva faze inainte o sansa buna, a transformat la vinclu, marcand un gol de nota 10, dar si de 3 puncte. Pe final, ardelenii au atacat in valuri, Tamas a trimis peste poarta din apropiere, apoi Borbei a salvat miraculos o „bomba” pe care scria gol, expediata de Goga, salvand astfel victoria banatenilor.

Politehnica va evolua in etapa a 3-a cu Farul, pe teren propriu.

ASU Politehnica Timișoara: Borbei – Sofran, Scutaru, Mera (cpt.), Pamfile – Codrea, Ignea – Munteanu, Popovici, Alexandru Popescu – Axente. Au mai jucat: Plazonja, Coada, Manea.