Prea putin. Poli Timisoara, doar o remiza cu Buzaul, dupa o prima repriza foarte buna si dupa a doua, extrem de modesta

TIMISOARA. Iata, si dupa etapa a 10, Poli ramane doar cu acea victorie chinuita si nemeritata in fata copiilor de la Unirea Constanta. Duminica, banatenii au terminat la egalitate, exact ca in partida din sezonul trecut cu CSM Buzau. Si atunci, si acum, alb-violetii au deschis scorul, dar au fost egalati, 1-1.

Penultimii in clasament si intr-o situatie disperata, Poli a avut o prima repriza foarte buna. Patrick Popescu, Oanea si in trei randuri Birnoi nu l-au invins pe capitanul vizitatorilor, Relu Stoian. In cele din urma, acelasi Birnoi a oferit un asist lui Popescu, acesta deschizand scorul din apropiere, 1-0, minutul 30. Poli a ramas in atac si a ratat dublarea scorului pana la pauza.

Vorbele celor din conducere si banca tehnica a violetilor s-au adeverit si parca in repriza secunda echipa a cazut fizic. Inexplicabil, sau poate explicabil daca pregatirea a fost facuta dupa ureche. Si se pare ca asa a fost, violetii facand pasul inapoi. In aceste conditii, Buzaul nu s-a lasat invitata si a atact poarta lui Isvoranu, care l-a inlocuit la pe Murariu, accidentat. Dupa o faza la care Poli putea primi 11 metri, pe contraatac Boiciuc, nou-intrat, a profitat de o aparare visatoare si a inscris la coltul scurt, minutul 55, 1-1. oaspetii au avut apoi marile ocazii dominand partida, insa Isvoranu a scapat cu fata curata. Si totusi, dupa singura faza legata in minutul 93, Poli putea da lovitura, dar Birnoi a tras din pozitie buna pe langa poarta, desi putea pasa la coechipieri.

Asadar, 1-1, un rezultat care nu ajuta echipa prea mult, iar vremurile se arata tulburi la gruparea banateana, care a fost incurajata peste 90 de minute de un nucleu fidel de suporteri.

Poli Timisoara: Murariu (Isvoraru 46′) – D. Radu (cpt.), Bocsan (Germinio 71′), Tsvetkov, Taub – Pana, Pureca (D. Olariu 77′) – Birnoi, Milea (D. Benzar 58′), Oanea (Ignea 58′) – P. Popescu.

In runda viitoare, Politehnica joaca in deplasare cu Unirea Slobozia.