Prea buni, prea ca la Timisoara! Banatenii bat Steaua si vor juca finala Cupei Romaniei acasa. GALERIE FOTO

TIMISOARA. Finala de anul trecut a Cupei Romaniei de la Iasi a fost reeditata astazi, dar in cartierul timisorean Ronat si in faza semifinalelor. Daca in toamna, banatenii se impuneau in prelungiri, astazi a fost o simpla formalitate. Diferenta de valoare a fost evidenta, iar Timisoara si-a castigat in mare masura calificarea in finala inca de la pauza. S-a incheiat 36-7 (23-0), o lectie elaborata de rugby in fata unor tribune arhipline, astazi neincapatoare pentru un meci asa de frumos.

Banatenii au inceput jocul in atac, au deschis scorul printr-o penalitate transformata de penalitate, apoi Burcea a reusit o cursa de exceptie pentru primul eseu (tranformat) al partidei. Pana la pauza, Manumua a reusit si el un eseu dupa o faza abolut incantatoare, Calafeteanu a transformat si a mai reusit doua penalitati pentru 23-0.

In repriza secunda, Steaua a incercat sa iasa la joc, dar nu a reusit mai mult de un eseu, marcat de Ionut Dumitru (si transformat), dupa o cursa frumoasa, la una din putinele greseli ale banatenilor. Timisoara nu a resimtit socul, iar Umaga si din nou Stelian Burcea – cel mai bun jucator de pe teren, au reusit doua eseuri, neconcretizate insa, Calafeteanu mai reusind o penalitate pentru scorul final de 36-7!

Victorie categorica si calificare en-fanfare in finala a banatenilor, care vor juca finala sambata viitoare, de la ora 18.30, pe Dan Paltinisanu, cu Baia Mare.

Mai spunem ca si echipa sub 20 de ani a clubului timisorean a invins astazi Steaua U 20, 27-7, iar clubul „mama”, Saracens Londra a devenit regina Europei ieri, dupa ce a castigat Liga Campionilor. Salutam si revenirea in teren, dupa cateva luni de absenta a lui Vasile Rus, jucatorul de linia a II-a, intrat in repriza secunda.