Politehnica Timisoara urca pe primul loc, dar dezamageste pe terenul lanternei. Doar egal la Tg. Jiu

Dupa un joc slab, in care diferenta dintre prima si ultima echipa din liga a doua a fost insesizabila, Pandurii Tg. Jiu si ASU Politehnica au terminat la egalitate, 1-1. Ca in alte partide, Poli si-a dorit putin si a obtinut putin, rezultatul fiind cu atat mai dezamagitor cu cat adversarul este cea mai slaba echipa din liga secunda.

Prima parte a fost echilibrata. Gazdele au inceput mai bine si au avut prim-planul in fata unei echipe extrem de… defensive care a contat doar la o faxa fixa prin Mera. Pandurii a reusit sa deschida scorul oarecum surprinzator in minutul 18, cand dupa un corner, Felipe Acosta a inscris fara mari probleme. A fost si momentul in care oaspetii s-au trezit si au inceput sa atace poarta amfitrionilor. La una din putinele faze cursive, dupa ce mingea a lovit si bara, Codrea a sutat din 16 metri puternic si a adus egalarea, 1-1 minutul 26. Atat intr-o prima repriza dezamagitoare.

Partea a doua a fost chiar si mai slaba. Gazdele au tras de timp intr-un hal fara de hal, de parca ar fi condus la limita in finala Ligii Campionilor. Oaspetii nu au avut clarviziune si nici rabdare de a construi. Au fost efectiv putine ocazii de poarta. Pe final, nevoiti sa atace cu toate fortele, acelasi Codrea a ratat o ocazie mare, apoi Rus a fost aproape de coltul lung cu un sut usor deviat. Prea putin pentru o echipa care se respecta…

Una peste alta, un punct cu care Poli urca pe primul loc, dar nu isi asigura calificarea in play-off.

ASU Politehnica: Hindrich – Sofran, Mera (cpt.), Scutaru, Pamfile, P. Ivanovici, Plazonja, Axente, Codrea, Cioinac, Al. Munteanu. Au mai jucat: Rus, Popovici, Radunovic, Doru Andrei.

1. Cu asemenea joc de toata jena,sa zice merci daca prind play–off-ul si sa -și ia GANDUL de la promovare!!!!Daca vor să mai salveze ceva sa aduca un…ANTRENOR!!!Deocamdata nu au decat un băiețel nespalat pe care si muierile il bat!

2. Nu-i nimeni curios de clona asta,cu exceptia celor 5 sute.

• Eu sunt „unul din aia 5 sute”! Am 54 ani si am fost pe stadionul Paltinisanu cand Timisoara insemna ceva in fotbalul romanesc si international. Ca e Recas sau National, ca e sau nu clona, ma doare la „bascheti”! E TIMISOARA!
      Ca e Ripensia, Chinezu’ sau rahaturile voastre de certuri ASU/ACS/… iar ma doare la basca! E TIMISOARA, si merita o echipa in prima liga! Daca eram (ca Timisoreni) uniti si demni de numele asta, ne bateam la titlu in Liga 1!
      Cand Iancu umplea stadionul si FACEA REZULTATE, cum era!? Erau 500 acolo!?