Politehnica Timisoara termina in genunchi sezonul regulat. Esec cu Hermannstadt

TIMISOARA. Desi ambele echipe erau sigure de locul lor, Poli – playout, Hermannstadt – playoff, partida era importanta prin prima punctelor cu care se intra in partea urmatoare a campionatului. Sibienii si-au dorit mai mult si s-au impus cu 2-1. Poli nu resueste astfel vreo victorie in 2022, dupa 0-3 la masa verde cu Petrolul, 0-0 la Chiajna si astazi 1-2.

Partida a fost insa echilibrata si diferenta enorma din clasment a fost insesizabila. Ursu si Gerbi au ratat inca din debut sanse mari de gol la aceeasi faza, apoi mult timp s-a jucat intre cele doua care careuri. La o faza prelungita de atac, care nu anunta mare lucru, Petrescu l-a angajat in careu pe Popescu – fost jucator la Poli, iar acesta l-a servit execlent pe Paraschiv care a deschis scorul in minutul 33, 0-1. Poli parea ca nu isi revina, dar in minutul 44, pe o contra, Ursu a scapat spre poarta si a marcat splendid de la coltul careului mare, 1-1.

Pauza a fost benefica vizitatorilor, care au marcat imediat in repriza secunda, acelasi Calin Popescu, care nu a avut loc la Poli, marcand la vinclu, din unghi, 1-2. Poli a atacat mai mult a vrut cel putin sa egaleze, dar nu a gasit limpezime la finalizare. Sibiul s-a aparat bine, a beneficiat si de undele decizii favorabile ale lui Cristian Codrea din Baia Mare – un arbitru mult sub acest esalon si a reusit sa se impuna, dupa un sfarsit inclacit de joc cu multe imbranceli.

Poli Timisoara: Paduraru – Radu, Mera (cpt.), Bocsan, Oanea – D. Andrei, R. Lazar, Ignea, Ursu – Zaluschi, Gerbi. Au mai jucat: Sintean, Sofran, Iamandache, Vukoje.