Politehnica Timisoara si Banat Girls, invinse la diferenta identica in prima etapa din Cupa Romaniei. Foto

TIMISOARA. Ambele reprezentante ale Timisului au pierdut partidele din prima etapa a Cupei Romaniei la fotbal feminin.

La aproape 3 saptamani de cand invingea al scor de neprezentare Csikszereda Miercurea Ciuc, Politehnica Timisoara nu a mai reusit sa repete isprava si in competitia knock-out. Ciucul a controlat partida inca din prima parte si a avut ocazii sa inscrie. Andreea Herczeg a nimerit o data bara, iar apoi a trimis putin peste poarta Cosminei Rosu. Singura ocazie notabila a Politehnicii a venit la jumatatea reprizei, cand Anda Jivan a trimis din aproximativ 10 metri in bratele portarului ciucan. Inainte de pauza Eszter Balasz, golgetera Ciucului din sezonul trecut a scapat singura spre poarta timiseana, dar a fost blocata la timp de Cosmina Rosu.

Dupa pauza, Mirel Albon le-a trimis in teren si pe Meluta si Ivanova, in timp ce Peter Kollar le-a aruncat in lupta pe Mitri si Orban. Schimbarile de la Csikszereda au dat rezultate. La 5 minute de la reluare Rita Mitri a obtinut o lovitura de la 11 metri. A executat Andreea Herczeg, insa mingea a lovit stalpul din dreapta al portii ardelene. Deschiderea de scor a venit abia in minutul 73, cand Anita Antal a trimis in careu, iar Zoe Magyarics, nemarcata, a trimis in poarta timiseana. Patru minute mai tarziu, dupa un sut al Ritei Mitri, mingea a lovit bara, a ajuns la Michalopoulou, care a a trimis in plasa si a semnat primul ei gol din aceasta stagiune pentru Csikszereda.
S-a incheiat 2-0 pentru echipa oaspete, care si-a luat revansa dupa esecul din campionat.

Ca un plus pentru Politehnica, merita mentionat si debutul Arianei Bucsa, la numai 14 ani, intr-un meci al primei echipe. A jucat alaturi de sora ei geamana, Aida.

In runda viitoare din Cupa, Politehnica va intalni Universitatea Olimpia Cluj in deplasare, la jumatatea lui aprilie. Pana atunci, banatencele trebuie sa se gandeasca la meciul din acest final de saptamana de pe terenul Farului.

Banat Girls a pierdut pe terenul campioanei

Nici Banat Girls Comlosu Mare nu a avut mai mult noroc in deplasarea de la Iclod, unde a intalnit Universitatea Olimpia Cluj. Dupa primele 45 de minute, gazdele conduceau cu 2 – 0. In artea a doua, Clujul nu a mai fortat, dar si echipa timiseana s-a aparat mai bine. Timisencele chiar au reusit sa inscrie o data prin capitanul Melisa Sodinca, insa ardelencele au mai punctat o data si s-a incheiat 3-1.

In runda viitoare din Cupa, Banat Girls joaca tot in deplasare, cu Csikszereda. In campionat, fetele pregatite de Liviu Ivasuc nu vor juca in acest final de saptamana, duelul cu ACS Targu Mures fiind amanat la cererea clubului ardelean. Urmatorul meci este programat in 31 martie, acasa, cu Gloria Bistrita.