Politehnica Timisoara s-a multumit cu putin. Doar remiza cu Universitatea Craiova

TIMISOARA. Meci cu ritm in derby-ul etapei a 11-a din liga secunda de fotbal. Politehnica si U Craiova au aratat ca nu degeaba sunt pe podium, insa ambele au jucat mai degraba sa nu piarda, decat sa castige. Dupa 90 de minute alerte pe Stiinta, tabela a ramas insa „inghetata”, 0-0.

Prima repriza a fost echilibrata, dar oltenii au avut o posesie mai buna si au dominat teritorial. Balan a avut cea mai mare sansa a vizitatorilor la mijlocul reprizei, cand s-a trezit cu balonul la picior in careul mic, dar Hindrich a fost pe faza. Poli a dominat finalul primei parti, Ignea a sutat excelent dintr-o lovitura libera de la 25 de metri, dar Popa a respins in extremis in corner. Tot Ignea a mai avut o sansa, dar loviturile cu capul nu sunt specialitatea lui.

S-a jucat cu destula precautie si in partea secunda. Oltenii s-au vazut mai prezenti in joc, dar tot Poli a avut ocaziile mai mari. Hindrich s-a achitat cu bine de sarcinile sale, parand sansele lui Baeten sau Balan. Introducerea lui Manea a impulsionat atacul, acesta avand o incursiune excelenta si fiind aproape de gol. Apoi meciul s-a concentrat in jurul lui Axente, atacant iesit din forma de la inceputul campionatului. Prima data a cerut nejustificat un penalty, apoi s-a impiedicat in minge, ca in minutul 90 sa rateze cu multa nonsalanta cea mai mare ocazie a meciului. Nu a fost singurul polist care a dezamagit, Casado fiind mai mult la numar astazi, in timp ce lui Munteanu nu i-a iesit nimic. La remarcati, Mera si Scutaru au condus din nou jocul din propriul careu in ciuda varstei ei fiind indispensabili echipei.

Asadar, doar 0-0 intr-un joc in care ambele echipe parca nu au avut curaj sa dea lovitura decisiva, iar Politehnica mai pierde o sansa mare de a urca pe primul loc. Banatenii raman insa pe 3, Craiova isi pastreaza fotoliul de lider, in timp ce Calarsi a profitat de esecul lui Metaloglobus pentru a urca pe locul secund.

ASU Politehnica: Hindrich – Sofran, Mera (cpt.), Scutaru, Pamfile – Coada, Casado – Al. Munteanu, A. Ignea, Ivanovici – Plazonja. Au mai jucat: Codrea, manea si Axente. Antrenor: Octavian Benga