Politehnica Timisoara pierde cu Steaua, la revenirea lui Pero Milosevic pe banca

TIMISOARA. Handbalistii de la Politehnica Timisoara au ajuns la 12 esecuri in aceasta stagiune, al treilea consecutiv in anul 2024.

Timisorenii au fost condusi de la un capat la altul al intalnirii cu Steaua si au reusit doar de doua ori sa egaleze pe tabela. Alb-violetii puteau chiar sa conduca la pauza, dar ratarile din situatii de singur cu portarul sau mingile usoare pierdute in faza de atac au facut ca la pauza gazdele sa conduca cu 3 goluri, 17-14.

In debutul partii a doua, ros-albastri s-au desprins si la 5 goluri diferenta, iar meciul s-a transformat intr-o cursa de urmarire a adversarului pentru timisoreni.

In cele din urma, Steaua a castigat cu 29-27, iar cel mai bun marcator al alb-violetilor a fost Filip Marjanovic, autor a 8 goluri. Celelalte reusite au fost semnate in ordine de: Trif – 4, Sadoveac – 4, Ignat – 3, Pribanic – 3, Chira – 2, Cimpan – 1, Szabo -1, si Huta.

In runda viitoare, Politehnica va juca tot in deplasare, si tot in capitala, impotriva celor de la Dinamo Bucuresti, o partida in care gruparea campioana este favorita clara.