Politehnica Timisoara la al doilea succes al verii. Violetii au invins campioana Carasului

TIMISOARA. Victorie la scor de neprezentare pentru Politehnica Timisoara inm fata Progresului Ezeris, in al doilea amical al verii.

Echipa oaspete venea dupa un baraj in trei disputat la Hunedoara impotriva campioanelor din Arad si Gorj, reusind o calificare meritata in liga a III-a. Violetii au disputat un sigur joc de verificare in aceasta vara, un sec 11-1 cu finalista fazei judetene a Cupei Romaniei, CS Universitatea de Vest Timisoara.

Prima parte a intalnirii de pe stadionul Stiinta a fost una echilibrata, cu doar cateva ocazii in contul formatiei timisorene, neconcretizare insa. Cu 5 minute inainte de pauza Ignea este faultat in careu de Zamfir, iar arbitrul arata punctul cu var. Axente a transformat fara emotii penalty-ul, stabilind si scorul pauzei, 1-0 pentru Poli.

La 11 minute de la reluare, Poli si-a majorat avantajul de pe tabela dupa ce Coada l-a invins pe portarul oaspetilor cu un sut de la aproximativ 16 metri.

Scorul final a fost stabilit cu un sfert de ora inainte de final, cand Axente a recuperat un balon, iar dupa o cursa personala l-a invins pe portarul advers. S-a terminat 3-0, iar Poli obtine astfel a doua victorie in meciurile amicale.

Politehnica: Borbei – Sofran, Scutaru, Mera, S. Popovici – Coadă, Codrea – Munteanu, Ignea, Manea – Axente. Rezerve: Murariu – D. Radu, Mocanu, Lolea, Trip, M. Mircea și D. Bot. Antrenor: Octavian Benga. Au mai intrat: Muraroiu, Radu, Lolea, Mocanu, Bot, Manea si Mircea.