Politehnica Timisoara invinsa pe final de meci de Minaur. Sadoveac a vazut cartonasul rosu

TIMISOARA. Dupa victoria in fata Stelei, echipa de handbal Politehnica Timisoara nu a mai reusit sa treaca si de Minaur Baia Mare.

Oaspetii au fost cei care au deschis scorul si au avut avantaj pana in minutul 6, cand banatenii au preluat conducerea pentru prima data. Duelul a stat sub semnul echilibrului in prima parte, cu Poli fiind tot timpul la conducere, insa nu a reusit sa se desprinda la mai mult de doua goluri. La pauza scorul era egal, 17-17.
Si repriza secunda s-a desfasurat pe aceleasi coordonate, pana la jumatatea acesteia. Pe un contraatac al formatiei oaspete, Sadoveac l-a bruscat pe Cabut, care a reusit sa inscrie, insa timisoreanul a primit a treia eliminare temporara, si odata cu aceasta si cartonasul rosu.
Din acel moment Poli a pierdut din forta ofensiva, iar Minaur a reusit sa se desprinda pe tabela pe final. In cele din urma, formatia din Baia Mare s-a impus cu 36-30.

Cel mai bun marcator al lui Poli a fost Marius Sadoveac, cu 12 goluri. Fenici si Nastasie au reusit cate 4 goluri, Csog, Cristescu, Dumitrescu, au cate doua goluri in cont, in timp ce Citu, Bote, Trif si Moldovan au punctat cate o data.

In runda urmatoare Politehnica va juca in deplasare impotriva lui CSM Bacau.