Politehnica Timisoara invinge la Arad pe Soimii Lipova si merge mai departe in Cupa Romaniei

TIMISOARA. Poli obtine o victorie de moral, in orasul rival Arad, acolo unde a intalnit gazda Soimii Lipova intr-un meci contand pentru turul 4 al Cupei Romaniei. Alb-violetii s-au impus destul de greu, 2-1 (1-0) intr-un meci pe care insa l-au dominat.

Cu un 11 inedit, in care a redebutat portarul Murariu si au evoluat de la inceput jucatori care prind de obicei minute putine in campionat, Minteaun, Motiu sau Costea, Poli a inceput in atac partida cu o premianta a sezonului trecut din Liga 3. Ignea in doua randuri, Scutaru si Benzar au avut primele ocazii ale alb-violetilor, iar gazdele au ripostat prin fostul polist Bozian. A fost nevoie de prelungirile primei parti ca echipa din Liga 2 sa deschida scorul, Daniel Benzar profitand de o greseala a aradenilor, 0-1.

Dupa o sansa irosita de Costea, Murariu s-a remarcat la doua actiuni ale lui Bozian, acesta din urma obtinand un penalty la un duel chiar cu portarul. Trabalka a inscris si a egalat in minutul 68, 1-1. Poli a reluat atacurile si tanarul Motiu a punctat cu capul in minutul 80, dupa o centrare a lui Ursu, 1-2. Pana la final s-a jucat pe contre, cu actiuni periculoase la ambele parti, dar tabela nu s-a mai modificat. Poli se impune astfel cu 2-1 si merge in 16-imile Cupei, acolo unde vor intra si echipele din Liga 1.

Miercuri, cealalta reprezentanta a Timisoarei, Ripensia joaca si ea in turul 4, in Valea Domanului cu CSM Resita.

Poli: Murariu – Motiu, Bocsan, Scutaru, Pamfile, Ignea, Zaluschi, Minteuan, Benzar, Hategan. Au mai jucat: Mera, Ursu, Lazar, Sofran, Birnoi.