Politehnica Timisoara incheie amicalele cu o victorie in fata lui Sloga Zemun. Banat Girls joaca duminica, cu Olimpia Cluj

TIMISOARA. Cu o saptamana inainte de debutul in sezonul de primavara al Superligii de fotbal feminin, Politehnica Timisoara a intalnit formatia sarba de prima divizie – Sloga Zemun.

Echipa pregatita de Mirel Albon a intalnit o echipa tanara si artagoasa si a deschis scorul dupa aproape un sfert de ora de joc. Andreea Sepetan a patruns in careu, a fost luata in brate si doborata de o adversara si centralul a acordat lovitura de 11 metri. Capitanul Nikoleta Kurja si-a asumat responsabilitatea executiei si a trimis in plasa pentru 1-0. Poli a mai reusit un gol pana la pauza, la capatul unei faze superbe facute de Lorena Mihailesc, care a trimis mingea mai intai pentru portarul echipei sarbe, apoi peste una din aparatoare, si in final in plasa.

In ultimele 5 minute ale primei parti, Sloga Zemun putea egala de doua ori, insa de fiecare data mingile trimise spre poarta Sarei Cimpean au lovit bara.

In partea a doua, echipele au fost mai atente in faza de aparare si, cu toate ca au aparut cateva ocazii, nici timisorencele si nici fotbalistele din Serbia nu au fost inspirate, pardita incheindu-se cu scorul de la pauza, 2-0.

E greu sa spunem ca e ultima repetitie pentru ca am avut atatea jucatoare care ne lipsesc, multe sunt la loturile nationale, avem din pacate si jucatoare accidentate, insa a fost un test foarte bun. Sunt foarte multumit de nivelul pe care il arata echipa in acest moment. Sunt foarte multumit de multe jucatoare tinere in care noi ne punem sperante pe viitor, dar care s-ar putea sa fie solutii inca din acest an. Ma bucura si ma simt multumit ca am depus o munca buna, echipa este in crestere. Mult mai mult decat rezultatul ma bucura jocul echipei si ca avem un model de joc propriu, in care leaga multe lucruri de la pressing pana la posesie, atacuri rapide, plecari pe spatii libere, pe care le-am lucrat multe luni de zile si incet- incet lucrurile incep sa functioneze. Nu pot decat sa fiu bucuros cand vad aceste lucruri„, a spus dupa meci antrenorul timisorean, Mirel Albon.

Politehnica Timisoara va juca la finalul saptamanii viitoare partida din ultima etapa a sezonului regular cu Universitatea Olimpia Cluj Napoca. Cele doua grupari sunt primele in clasament si au asigurata prezenta in playoff.

Banat Girls joaca ultimul test duminica

Banat Girls Comlosu Mare joaca ultima partida de verificare a perioadei de iarna duminica, de la ora 15:00 impotriva Universitatii Olimpia Cluj Napoca. Va fi un duel in care campioana Romaniei va alinia, cel mai probabil, multe jucatoare tinere, avand in vedere ca multe fotbaliste de baza sunt convocate la loturile nationale. Si Banat Girls are o fotbalista la reprezentantiva sub 19 ani, pe Nicol Dinca Vuia.

Cele doua echipe urmeaza sa se intalneasca si la finalul lunii martie, dar in grupele Cupei Romaniei.

Formatia din Comlosu Mare pregateste duelul din ultima etapa a sezonului regular, partida pe care o va disputa in deplasare, pe terenul Farului Constanta.