Politehnica Timisoara a facut instructie cu Pandurii in ultimul amical al alb-violetilor

TIMISOARA. Poli a intalnit miercuri la baza Dan Paltinisanu ultima clasata din liga secunda, Pandurii Tg. Jiu, o echipa ce se pregateste si ea in Timisoara. Dupa 90 de minute dominate clar de alb-violeti, acestia s-au impus cu 5-0 (3-0).

CITESTE SI: Conditiile esentiale care trebuie asumate de conducerile scolilor si controlate pentru siguranta elevilor si profesorilor. Anuntul medicului Mihai Gafencu de la Timisoara. Video

Dan Alexa este aproape de a cristaliza un prim 11 competitiv, fapt pentru care in mai multe partide amicale din aceasta perioada a inceput aproximativ in aceeasi formula. „Echipa suporterilor” a debutat in forta in fata unei formatii ce inecarca sa se regaseasca si Casado a inscris rapid inca din minutul 3. Nu a fost nicio intamplare, deoarece banatenii au aratat un joc ofensiv si cursiv, iar in minutul 18 era deja 2-0, Munteanu marcand de la punctul cu var, dupa un fault asupra lui Plazonja. Dupa alte ocazii, atacantul croat a indeplinit o simpla formalitate din asezarea lui Ivanovici, 3-0 la pauza.

Imediat cum a inceput repriza secunda, nou-venitul Cioinac, aflat la primul joc in alb-violet a punctat dupa o deviere a lui Bocsan. Pana la final, gazdele au atacat mai mult, oaspetii incercand si ei sa se ridice la nivelul adversarului, dar nu prea reusind acest lucru. Axente a stabilit scorul partidei in minutul 75, 5-0.

A fost un joc bun din partea noastra. Am avut o saptamana grea, in care am incarcat foarte mult. In primul rand ma bucur ca nu s-a accidentat nimeni, nici de la noi, nici de la Pandurii, un joc de verificare. Am reusit greu sa luam aceste jocuri pentru ca e greu cu restrictiile in vigoare. Am avut patru jocuri, sper sa fie suficiente. Incep meciurile oficiale, intalnim un adversar care e clar favorit – Astra Giurgiu. Dar incercam sa pregatim foarte bine jocul cu Buzau din prima etapa si prin prisma jocului cu Astra. A fost o perioada de acumulari. Cred ca echipa a crescut din punctul asta de vedere. Am crescut de la joc la joc. O perioada grea pentru fotbalisti, dar necesara, o sa avem o zi libera iar de poimaine intram in ciclul saptamanal pentru meciul cu Astra”, a declarat dupa meci Dan Alexa, antrenorul principal al Politehnicii.

Politehnica incheie astfel seria partidelor de verificare, iar saptamana viitoare va debuta oficial in 2021 cu un meci contra celor de la Astra, in optimile Cupei Romaniei.

Politehnica: Hindrich – Sofran, Mera, Scutaru, Popovici – Codrea, Casado – Munteanu, Ivanovici, D. Radu – Plazonja. Au jucat in repriza secunda: Paduraru – Jurj, Bocsan, Coada, Pamfile – Cioinac, Ignea – D. Andrei, Rus, Manea – Axente.