Politehnica Timisoara a batut Banat Girls si este castigatoare a sezonului regular

TIMISOARA. Fetele de la Poli vor avea sarbatori fericite. Sambata s-au impus la Tomnatic in deschiderea etapei a 13-a, penultima a sezonului regular si este sigura de locul 1 inainte de play-off. Alb-violetele au facut un meci bun, mai ales in prima parte, gazdele de la Banat Girls jucand bine doar in repriza secunda.

Cu un moral excelent, mai ales dupa victoria de la Constanta, Politehnica a facut o prima repriza de vis la Tomnatic, marcand de trei ori. Golghetera echipei Ivanova a reusit inca o dubla, iar Shaira Pera, tanara speranta a gruparii a punctat si ea, iar la vestiare s-a intrat cu 0-3.

In partea secunda, nemaiavand ce sa piarda, gazdele au iesit mai bine la joc, au evoluat consistent si au marcat prin Cristina Sucila, dar doar atat. Poli inchide asadar anul cu o victorie, 3-1 si va mai avea un singur joc de disputat din prima faza, acasa cu Olimpia Cluj in martie. Pentru Banat Girls este un final trist de sezon, mai ales ca la un moment dat echipa era in carti pentru play-off, dar nesiguranta financiara a contribuit si ea la rezultatele nefericite din ultimul timp.

In clasament, Poli are 32 de punncte, iar urmatoarele doua clasate, 23, U Cluj si Bistrita, dar si un meci in minus.