Politehnica da tonul in Timisoara. Victorie in derby-ul cu Ripensia. Foto

TIMISOARA. Cel mai asteptat duel timisorean al sezonului s-a disputat astazi pe arena Stiinta, acolo unde Politehnica a intalnit Ripensia. Rezultatul final a confirmat asteptarile, alb-violetii invingand la pas echipa in galben-rosu, 2-0 (0-0).
Ripi a inceput insa mai bine si a avut primele ocazii, dar Rogac din careu si Neagu dintr-o lovitura libera nu l-au invins pe tanarul Borbei. Odata cu trecerea timpului, Politehnica a pus stapanire pe joc si ocaziile au inceput sa vina. Axente, cu un voleu, Codrea cu capul sau Munteanu cu un sut d ela distanta nu l-au invins pe Padureanu. La pauza s-a intrat cu 0-0 insa gazdele au avut initiativa.
Prim sfert de ora al reprizei secunde avea sa fie decisiv pentru stabilirea invingatoarei. In chiar prima sarja ofensiva din mitanul secund, Popescu a tras periculos, dar Paduraru a respins in corner, iar faza urmatoare Sokovic a facut hent si s-a disctat 11 metri. Axente a executat plasat pentru 1-0, iar in minutul 57, arbitrul a aratat din nou punctul cu var dupa un fault asupra lui Mera. De aceasta data a batut tanarul Popescu, acesta majorand diferenta, 2-0. Astfel, din acel minut, Politehnica s-a asezat bine in teren si a oprit orice tentativa de ocazii ale vizitatorilor, iar cand acestia au fost mai periculosi, Borbei a fost pe faza.
2-0, victorie la pas pentru Politehnica, dupa un meci care parca nu a avut incrancenarea de alta data, dar un succes meritat, care o plaseaza pe Poli pe un loc de play-off. Violetii au 3 victorii, doua remize si un singur gol primit in cinci partide! Ripensia este spre coada clasamentului cu o victorie si trei infrangeri.
ASU Politehnica Timisoara: Borbei – Sofran, Mera (cpt.), Scutaru, Pamfile – D. Codrea, Coada – Al. Munteanu, Al. Popescu, Alin Manea – Axente. Au mai jucat: Plazonja, B. Vasile, Ivanovici, Andrei. Antrenor: Octavian Benga
Ripensia Timisoara: Paduraru – V. Macritchii, Rogac, Ad. Neacsu, A. Macritchii – T. Calin, Coulibaly – Al. Popovici (cpt.), Al. Neagu, Vasluian – Sokovic. Au mai jucat: Ene, Tudorache, Urvantev, Golda, Maric. Antrenor: Cosmin Petruescu.

1. Iar in acest moment e pe primul loc în Liga 2-a!Hai,Poli,Timișoara merita un loc în liga1,nu clinceni-ul din Vale,voluntari-ul din deal ori Astra mafiotă,fcsb-lui oaia,ori viitorul Rege de aranjamente murdare!