Poli – Young Boys Berna 0-0! Iulian Tames a ratat un penalty! VEZI VIDEO!

Primul amical al banatenilor in stagiul de pregatire spaniol s-a terminat 0-0. Poli a intalnit vicecampioana Elvetiei, Young Boys Berna, iar elvii lui Dusan Uhrin nu au reuit sa marcheze desi au avut ocazii cat pentru un intreg campionat. Cea mai mare insa a fost cu trei minute inainte de fluierul de final al partidei, cand nici Axente, nici Ionut Matei nu au reusit sa perforeze poarta jucatorilor din Tara Cantoanelor. Alb-violetii au mai benificiat si de un penalty la o cursa de 70 de metri a lui Helder, insa Tames a ratat (min 37). Costel Pantilimon a fost unul din cei mai buni jucatori de pe teren dupa ce si-a salvat, in numeroase randuri, echipa de la primirea unui gol. Marian Cisovsky si tanarul Ionut Matei au avut cele mai mari sanse de a marca, dar nu au reusit decat sa trimita balonul in bara.

Antrenorul Dusan Uhrin a inceput partida cu Pantilimon in poarta, Luchin, Cisovsky, Scutaru, Rocha – pe linia de fund, Helder, Alexa, Tames, Lavecchia la mijloc si Goga si Ricketts in atac. In repriza secunda in teren au mai intrat Jitaru, Poparadu, Matei Axente, Krejici, Burca si Zicu.

Urmatorul meci al alb-violetilor in cantonamentul de la Marbella va avea loc luni 24 ianuarie in fata polonezilor de la Lech Poznan. In 27 ianuarie, de la ora 16 Poli va intalni o alta formatie poloneza, FC Arka Gdynia 1929, iar in 30 ianuarie timisorenii vor juca in fata cehilor de la Sparta Praga. Ultimul meci in stagiul din Spania va avea loc in 2 februarie in compania formatiei Dnipro Dnepropetrovsk din Ucraina.