Poli Timisoara, rezultat rusinos la Miercurea Ciuc. Ripensia bate la Giurgiu

TIMISOARA. Etapa a doua a adus rezultate diametral opuse pentru cele doua reprezentante ale Timisoarei in liga secunda. Daca Poli a pierdut lamentabil la Miercurea Ciuc si ramane pe loc de baraj, Ripensia a invins la Giurgiu si a trimis fosta campioana oficial in Liga 3.

CITESTE SI: Din 1 mai, timisorenii se pot debransa de la Colterm. Consilierul local Dan Diaconu: Urmeaza o noua amenda pentru certificatele de poluare si ne indreptam cel mai probabil spre faliment

Poli a avut o repriza buna la Miercurea Ciuc. A facut pressing, a atacat, a avut ocazii, mai ales prin Ursu si Radu, s-a aparat bine si arata ca poate ataca un rezultat bun pe terenul harghitenilor. In partea secunda a urmat insa dezastrul. A lipsit atitudinea si si-au facut loc greselile. Portarul Devenish-Meares a facut un cadou o lovitura de pedepsa pentru gazde in minutul 63, iar fostul polist Ivanovici a marcat de la punctul cu var. Apoi, in minutul 80, Lazar a pierdut usor o minge la marginea careului, iar Lorant Kovacs a sutat excelent de la 25 de metri dubland avantajul. In minutul 90, Devenish-Meares a scapat o minge in fata, iar harghitenii au marcat simplu pentru 3-0. Un esec care tine Politehnica pe loc de baraj, Selimbar profitand dupa ce s-a impus la Dunarea Calarasi cu 5-0.

Ripensia in schimb, a facut o prima parte mai modesta, dar in care a detinut controlul, ca in partea a doua a jocului de la Giurgiu, cu Astra, sa se descatuseze. A deschis scorul golgheterul echipei, Golda, minutul 67, apoi Ene a marcat de la punctul cu var, minutul 80, 0-2. Gazdele au redus din diferenta prin Gasa, ca Mitrov sa stabileasca scorul final in minutul 90, 1-3! Ripensia se indeparteaza de locul de baraj, dar si-a anuntat deja intentia de a evolua in Liga 3. Pana in vara, ramane de vazut ce se va mai intampla in fotbalul timisorean.

Runda viitoare ambele echipe timisorene vor avea parte de o runda de pauza.

1. Triste timpuri dar din păcate asta este valoarea și nici un stadion nou nu ar schimba nimic, Timișoara va mai aștepta mult pînă fotbalul va reveni,fără sponsori serioși nu se va întâmpla nimic.

2. Numai dupa disparitia acestei facaturi politice putem discuta de renasterea fotbalului timisorean.