Poli Timisoara nu mai sperie pe nimeni. Fotbalistele alb-violete au pierdut din nou cu Farul si au cazut pe 3 in play-off

TIMISOARA. Politehnica Timisoara a suferit al V-lea esec consecutiv in play-off-ul Superligii de fotbal feminin, in duelul cu Farul, disputat la Dumbravita.

Ambele echipe au avut ocazii sa inscrie in prima parte. Mai intai, Laura Rus a scapat spre poarta timisoreana, iar din aproximativ 15 metri a trimis pe langa butul din dreapta al portii Sarei Campean. Poli a raspuns cu o lovitura libera executata de Nikoleta Kurja, sutul trimis de ea ducand-se insa pe langa poarta. Prima parte s-a incheiat cu o ocazie a Lorenei Mihailesc, care a scapat singura spre poarta constanteana, dar a trimis slab si a prins portarul Onyango.

Farul a rezolvat problema castigatoarei in primele 5 minute din repriza secunda. Raluca Sarghe a scos-o din teren pe Claudia Chiper si a introdus-o pe Estelle Gnally, iar ivorianca a adus cele 3 puncte Farului. Mai intai in minutul 47, o pasa printre a Laurei Rus a ajuns la Gnally, iar aceasta a deschis scorul. Trei minute mai tarziu, Ioana Bortan a executat perfect o lovitura libera, iar aceeasi Gnally a trimis in plasa din marginea careului de 6m.

Pana la finalul intalnirii, Poli a mai avut doua oportunitati, insa Shaira Pera si Teodora Meluta au fost blocate de fiecare data de apararea Farului si s-a incheiat 2-0.

Astfel, Politehnica ajunge la 5 esecuri la rand in play-off, iar din echipa care era la un moment dat lider, ajunge pe locul al treilea.
In runda intermediara de la mijlocul saptamanii viitoare, Poli va intalni Csikszereda Miercurea Ciuc, iar in weekend-ul viitor va primi vizita Universitatii Cluj.