Poli Timisoara invinge la Ghiroda, dar rateaza calificarea in finala barajului. Ghiroda va lupta pentru promovarea in liga a II-a

TIMIS. CSC Ghiroda si Giarmata Vii va reprezenta Timisul in finala barajului de promovare in liga secunda, dupa a trecut in dubla mansa de Politehnica Timisoara.

Politehnica a fost echipa care a intrat mai hotarata in meci, obligata fiind sa rastoarne un dezavantaj de doua goluri. Alb-violetii au avut o prima ocazie importanta prin iosif Rotariu, care din afara careului a trimis putin pe langa poarta Ghirodei. Cu 6 minute inainte de pauza, Politehnica a deschis scorul. Istratie a plecat intr-o cursa pe partea dreapta, a intrat in careu si cu un sut la coltul lung l-a invins pe Ciocan. 0-1 a fost scorul primei reprize, iar Politehnica spera la ‘remontada’.

Tot timisorenii au fost mai curajosi si dupa pauza, si acelasi Istratie putea semna egalarea la 10 minute de la reluare. Sutul sau a trecut insa pe langa poarta Ghirodei. In minutul 59, Butnarasu l-a pus la pamant pe Curescu, iar centralul Dragos Lunca a aratat punctul cu var pentru Politehnica. A executat David Popa, care a ratat insa sansa de a egala situatia la general. Alb-violetii au continuat sa controleze partida, dar nu au mai inscris. Astfel, Ghiroda s-a calificat in finala barajului de promovare, in timp ce Politehnica va mai ramane si sezonul viitor in liga a III-a.

CSC Ghiroda si Giarmata Vii va juca pentru un loc in liga secunda, in dubla mansa, impotriva lui FC Bihor, echipa ce a trecut cu 1-0, dupa prelungiri, de ACSO Filiasi.

1. Aerele de fotbalisti si proasta gestionare a finalului de meci din tur, cand la 0-1 s-a uitat de aparare, nici dracu neintelegand de ce, au facut ca azi, victoria la limita sa fie inutila.
    Aia e, oricum, Bihorul ne-a calarit 5 meciuri din 5 si poate ca e mai bine asa. Poli nu arata a echipa de divizia B (un esalon mediocru). Sincer sa fiu, Poli nu arata nici a echipa de liga a 3a.