Poli Timisoara, in cadere libera. Fetele lui Mirel Albon, invinse si in campionat de Csikszereda

TIMISOARA. Fetele de la Politehnica Timisoara au irosit avantajul de 9 puncte pe care il aveau in lupta pentru titlu la finele sezonului regulat, dupa a patra infrangere la rand in intrecerile interne, a treia in campionat.

Prima repriza a duelului cu Csikszereda Miercurea Ciuc a fost una dominata de formatia alb-violeta, care a avut si marile ocazii de a inscrie. Mai intai Anda Jivan a trimis din careul de 16 metri putin pe langa poarta, dupa care, la faza imediat urmatoare, un sut al Dimitrei Ivanova a fost respins de apararea gazda. In minutul 19 a fost inregistrata cea mai mare ocazie, cand un sut al Teodorei Meluta, de la aproape 20 de metri, a lovit transversala portii ciucane. Pana la pauza Poli a continuat sa domine, insa fara a reusi sa inscrie.

In partea a doua a partidei, de la cabina a iesit o alta echipa gazda, mai determinata sa obtina un rezultat bun. In minutul 66, Fanni Haraszti a executat perfect pe langa zidul timisorean o lovitura libera de la aproape 20 de metri si a deschis scorul.

Poli nu a avut noroc nici de aceasta data, iar Ciucul a continuat sa controleze intalnirea. Fetele lui Peter Kollar au mai inscris o data in minutul 82. Rita Mitri a primit nestingehrita mingea in careul timisorean, a patruns in 6 metri si a trimis mingea in plasa printre picioarele Sarei Campean.

S-a incheiat 2-0, iar Ciucul a obtinut primele 3 puncte din play-off, in timp ce Poli ajunge la a 3-a infrangere in campionat, si in acelasi timp, la al 3-lea meci in care nu inscrie.

In runda viitoare, programata peste 2 saptamani, timisorencele vor juca tot in deplasare cu Universitatea Cluj.