Poli Timisoara da piept cu o mare rivala si un antrenor banatean in finala Cupei Ligii

TIMISOARA. ACS Poli si-a aflat adversarul din prima sa finala cu trofeul pe masa. Banatenii vor intalni in finala Cupei Ligii un rival traditional pentru Timisoara, Dinamo Bucuresti.

Dupa ce in partida tur a demolat-o pe Steaua cu 4-1, Dinamo a repetat evolutia buna si in meciul retur. Cainii au deschis scorul prin Nistor cu 8 minute inainte de pauza, insa gruparea pregatita de Laurentiu Reghecampf a egalat la jumatatea partii a doua prin Alibec, din lovitura de la 11 metri. Alb-rosii au controlat finalul de meci si in ultimul sfert de ora au mai inscris de doua ori. Mai intai a inscris tanarul Patrick Petre, iar Sergiu Hanca a inchis tabela cu un gol din penalty in minutul 82, iar Dinamo a ajuns in ultimul act cu scorul general de 7-2.

Pentru ACS Poli va fi prima finala cu un trofeu pe masa, si prima in care o infrunta pe Dinamo. Ultimul act al Cupei Ligii este programat pe 20 mai, iar locul desfasurarii finalei va fi decis de Liga Profesionista de Fotbal.
Cosmin Contra, antrenorul lui Dinamo va fi din nou advesar al lui Poli, dupa ce ca tehnician a mai intalnit-o pe Poli in sezonul 2013-2014, in Liga 1. La acea vreme o pregatea pe Petrolul Ploiesti, iar la Timisoara, s-a inregistrat un rezultat de egalitate intre cele doua, 0-0.