Poli Timisoara bate CSM Bucuresti in Liga Zimbilor la handbal masculin

TIMISOARA. Prim-divizionara SCM Poli a obtinut al doilea succes, in restanta din etapa a 8-a a Ligii Nationale de handbal masculin. Violetii s-au impus la un gol diferentă, 27-26 (14-14), acasa, cu CSM Bucuresti, echipa pe care a egalat-o la puncte (8), dar dupa un meci mai usor decat o arata tabela.

Poli s-a desprins in cateva randuri la trei „lungimi” (7-4, 8-5, 9-6, 10-7), insa vizitatorii au revenit pe tabela si au egalat la 12-12. Echilibrul s-a pastrat si la pauza (14-14), dupa ce Bizau a inscris pentru CSM in ultima secunda a primei parti.

Repriza a doua a inceput cu doua goluri ale banatenilor, ambele inscrise de Sadoveac (16-14), si chiar cu sanse pentru elevii lui Pero de +3. Scenariul din prima repriza s-a repetat, cu vizitatorii revebind la 19-19. Banatenii, cu Fenici, excelent, s-au dus la 25-22 la intrarea in ultimele zece minute, dar oaspetii au ramas periculosi pana la final. Babasafari a salvat o minge in situatie de unu la unu cu Georgevski, in ultimul minut (59.10), la scorul 27-25 si astfel a securizat succesul, intr-un meci in care CSM Bucuresti nu a condus niciodata. 27-26, victorie muncita, si mai clara decat o arata scorul.

Marcatorii Politehnicii: Sadoveac 9 goluri, Fenici 6, Pribanic 4, Marijanovic 4, Somlea 2, Baican 1, Cimpan 1.

SCM Politehnica Timisoara mai are de jucat o restanta in Liga Nationala de handbal masculin, marti, 5 noiembrie, pe terenul echipei CSM Vaslui.

1. Arbitraj groaznic eliminări peste eliminări fără rost, în ambele tabere. Poli a ratat 3 7 metrii în prima repriză și a primit 4 goluri în superioritate numerică.