Poli II si UTA in Cupa Romaniei. Rivalele Banatului s-au infruntat pe un stadion aproape gol. Scor final Poli II – UTA: 1-4

TIMISOARA. “Satelitul” a intalnit rivala de moarte intr-o vreme a alb-violetilor. Aradenii au fost incurajati din tribune de aproximativ 100 de suporteri care au fost adusi la stadion de catre jandarmi, cu scandal.

Echipa de start a lui Poli II a fost compusa din  O. Rusu – C. Belu, I. Mera, Fl. Ilie, Fl. Sandu, A. Zaluschi, M. Fuchs, A. Popa, M. Chitu, A. Popovici si A. Bostina.

Echipa de start UTA: M. Smaranda – I. Balan, P. Pocuca, C. Pascariu, G. Siminic, F. Gilca, F. Hidisan, A. Ignea, F. Purece, O. Draghici, C. Dragan.

Inca din primul minut, gazdele au avut o ocazie extraordinara la poarta oaspetilor. La fel si in minutul 38 al primei reprize, cand portarul lui Poli II a respins sutul lui Draghici.

Mera de la Poli II si Dragan de la UTA au primit si cartonase galbene in prima repriza a meciului. Cu 5 minute inainte de finalul primei reprize au aparut in Peluza Sud primii suporteri veniti de la Resita de la meciul Politehnicii.

“Ce onoare sa avem atitea domnisoare la a 8-a aniversare” este un banner afisat in Peluza Nord acolo unde au stat suporterii UTA-ei.

Prima repriza a fost slaba in ocazii de ambele parti. Cei nici 2.000 de spectatori au urmarit confruntarea din teren pe o caldura sufocanta.

___________________________________________________________________________________

Cea de-a doua repriza nu a inceput cu schimbari in cele doua garnituri. Popovici a avut o ratare incredibila in minutul 55. Balonul a trecut milimetric pe langa bara din dreapta portii aparate de Smaralda. Aradenii au raspuns in minutul 58 cu sutul sec in portar al lui Hidisan.

In minutul 78, o alta ocazie, dar sutul lui Dobriceanu trece de putin pe langa poarta.
Au fost sanctionati cu cartonase in R2:  I. Balan si A. Neagoe (ambii UTA), Fl. Sandu si Dobriceanu (ambii Poli II).

In minutul 96, Draghici profita de o nesincronizare a apararii timisoreni si inscrie printre picioarele lui Rusu. Scorul este 0-1.

Din minutul 107, UTA evolueaza in 10 oameni dupa ce Pascariu a fost eliminat. Mera se remarca un minut mai tarziu, cand trimite cu capul din lovitura libera, insa peste poarta. Revine insa in min 110, cand marcheaza pentru Poli. Mera aduce golul egalizator dupa o lovitura cu capul, drept in vinclul portii aparate de Smaranda. Imediat dupa gol, fundasul Timisoarei a fost eliminat pentru al doilea cartonas galben.

Ambele echipe evolueaza in 10 oameni dupa cate o eliminare.