Poarta a facut diferenta. Timisoara a pierdut Supercupa Romaniei la handbal dupa un meci incins cu Dinamo

TIMISOARA. Campioana ultimelor editii din Liga Zimbrilor, Dinamo, a intalnit ultima castigatoare a Cupei Romaniei, SCM Poli Timisoara, in Supercupa Romaniei, la Brasov, meci care a deschis astfel noul sezon intern pe semicerc.

Cu destule probleme in lot, cea mai mare absenta fiind a lui lui Tcaciuc, dar si probleme financiare, polistii nemaivazand un salariu de luni bune, alb-violetii au dat totul in jocul cu Dinamo, o echipa care s-a intarit puternic in vederea participarii in Liga Campionilor. Si cum era de asteptat, a rezultat o partida incinsa, cu lupte crancene la linia de noua metri si pe semicerc, cu decizii controversate, dar si cu un handbal bun, cu faze spectaculoase.

Violetii au alergat mereu dupa egalare sau reducerea diferentei, pe parcursul primei reprize. Dinamo a avut mai tot timpul un avans de trei goluri, dupa un inceput echilibrat, scorul la pauza fiind 13-10.

In repriza secunda, superioritatea dinamovista a avut apogeul la mijlocul intervalului, cand campioana s-a distantat la 5 goluri diferenta. Politehnica nu a renuntat la lupta si s-a apropiat la doua goluri in minutul 53, cand a avut si atac (in inferioritate numerica), scor 24-22 pentru Dinamo.

Finalul de meci (ultimele doua minute) a fost, cum altfel, decat incins! La 26-24 pentru Dinamo, Pribanic a ratat un contraatac, iar bucurestenii au trimis pe langa poarta o aruncare de la 7 metri. In ultimul minut, tot Poli a incercat sa se apropie, dar aruncarea lui Milosevic a fost aparată de Heidaridad, portarul dinamovistilor fiind si omul meciului… Scor final 26-24, intr-un joc decis de mici detalii, dar mai ales de poarta celor doua echipe!

Marcatorii Politehnicii: Marjanovic 9, Dragas 7, Pribanic 2, Sadoveac 2, Fenici 2, Nastasie 2. La Dinamo, Alouini a marcat 7 goluri, iar Kuduz 6.

Poli ramane la Brasov, iar la mijlocul saptamanii va merge in capitala pentru primul meci din campionat, cu Steaua.