Play-off Divizia A de baschet * Final de meci: BC Timisoara – CSM Bucuresti: 75-56!

UPDATE: Final de meci: BC Timisoara – CSM Bucuresti: 75-56. Alb-violetii au continuat in ultimul sfert galopul de sanatate inceput in sfertul 3. Timisorenii s-au desprins la 14 puncte: 63-49 dupa numai 2 minute din sfertul decisiv si nu se mai punea problema invingatoarei.

Leii din Banat s-au distantat la +15: 69-54 si +17: 71-54. In final, oaspetii au incercat sa mai reduca din diferenta, timisorenii n-au mai fortat, iar tabela a indicat, la finalul jocului 75-56 in favoarea gazdelor.

Urmatoarele 2 meciuri vor avea loc la Bucuresti miercuri si joi, dupa sarbatorile de Paste. Alb-violetii sunt condamnati sa obtina macar o victorie pentru a spera la semifinale. Daca vor fi invinsi in cele 2 partide, atunci gandul castigarii titlului va fi spulberat.

_________________________________________

UPDATE: BC Timisoara – CSM Bucuresti: 57-45 inainte de intrarea in ultimul sfert. De la cabine, timisorenii au revenit cu un alt suflu, cu o alta abordare si cu o alta determinare in sfertul 3. Jucatorii lui Badnjarevic au recuperat ecartul de 3 puncte si, dupa numai un minut, au preluat conducerea: 36-35.

Bucuresteniisi-au simtit orgoliul ranit si au revenit pe tabela, conducand cu 38-36 si 41-38. Cei care au condus la jumatatea sfertului 3 au fost, insa, tot banatenii: 44-41. Oaspetii au cerut time-out, dar momentele de odihna nu i-au ajutat. Sprijiniti de 2.500 de suporteri veniti in sala Constantin Jude sa-i urmareasca, leii din Banat s-au distantat pe tabela: 46-41, 49-41 pentru ca, cu 2 minute inainte de intrarea in sfertul 4, alb-violetii sa aiba un avantaj de +10: 51-41.

Pe final, diferenta a crescut la 12 puncte: 55-53 si 57-45.

______________________________________________

UPDATE: BC Timisoara – CSM Bucuresti: 31-34 la pauza mare. Primele 4 minute ale sfertului 2 au fost catastrofale pentru timisoreni. Alb-violetii n-au reusit sa inscrie niciun cos, in timp ce bucurestenii au marcat 8 puncte. La scorul de 20-26, Predrag Badnjarevic a cerut time-out.

Pauza le-a prins bine timisorenilor, care au reusit 8 puncte fara ca adversarii sa marcheze. Cu 3 minute inainte de final, cand scorul era favorabil banatenilor , 28-26, antrenorul oaspetilor a cerut time-out, moment care i-a scos din joc pe timisoreni. CSM a preluat conducerea: 29-28.

La 31-29, leii din Banat au ratat doua atacuri consecutive, iar bucurestenii n-au iertat, astfel ca, la cabine s-a intrat cu tabela indicand 31-34 in favoarea oaspetilor.

_______________________________________

UPDATE: BC Timisoara – CSM Bucuresti: 18-18 dupa primul sfert. Timisorenii au inceput extraordinar partida. Supa 2 minute de joc, tabela indica 8-0 pentru leii din Banat. Continuarea nu a fost insa la fel de buna, bucurestenii reusind sa egaleze la 8.

Pana la finalul primului sfert cele doua echipe au mers cap la cap, astfel ca in sfertul 2 s-a intrat cu scorul: 18-18.

TIMISOARA. Dupa meciul execrabil facut de Leii din Banat miercuri seara in primul meci din play-off-ul campionatului national de baschet masculin, alb-violetii reintra pe parchetul din Sala Olimpia, cu un singur gand: victoria, orice alt rezultat scotandu-i practic din cursa pentru cucerirea titlului national si aruncandu-i practic pe un dezonorant loc 7.

Banatenii vor fi condamnati sa dea totul pe teren, pentru ca altfel, aceasta confruntare ar putea insemna pentru Bogdan Popescu, Zlatko Jovanovici sau Dominique Archie ultima intalnire cu fanii in acest sezon. La 2-0 pentru CSM Bucuresti este greu de crezut ca alb-violetii vor avea taria si puterea sa revina de la Bucuresti invingatori, acolo unde se vor disputa miercuri si joi meciurile 3 si 4 din aceasta serie de 5 jocuri extrem de important.

Miercuri seara echipa a aratat fara vlaga, fara valoare, fara luciditate, intr-un cuvant sleita de puetri. In aceste conditii e nevoie de o schimbare si schimbarea trebuie facuta cat mai rapid posibil, pana la ora 18.00 cand e programat primul fluier al intalnirii BC Timisoara – CSM Bucuresti.

Sala a fost plina dar incurajarile au lipsit

In ciuda spectatorilor care s-au adunat si de aceasta data intr-un numar foarte mare la sala Constantin Jude din Timisoara, atmosfera nu i-a intimidat pe oaspeti, asa cum se intampla de exemplu in urma cu doua saptamani la intalnirea dintre BCT si Asesoft Ploiesti, cand prahovenilor le tremurau picioarele auzind vuietul tribunei, iar alb-violetii erau purtati pe valuri de incurajarile din tribuna.

Atmosfera din Sala Olimpia la intalnirea cu CSM-ul a fost apasatoare, fanii fiind uimiti si chiar dezamagiti de modul de joc al echipei alb – violete. Totusi, suporterii timisoreni au incredere ca echipa isi va reveni si le va reda dinamismul pentru a-i sustine in etapele viitoare.

Acestia si-au anuntat pe retele de socializare prezenta in numar record la meciul 2 contra CSM-ului, asa ca e de asteptat un spectacol incendiar, asa cum a mai fost pe Bega la meciurile cu U Mobitelco Cluj, la All Star Game sau la confruntarea cu Asesoft Ploiesti.