Pilotii motociclisti de la C.S. Dumbravita pe podium la Arad la etapa I din Campionatul National de Supermoto 2011

ARAD. Cei trei piloti ai C.S. Dumbravita care au participat in acest week-end la concursul de supermoto, etapa I din Campionatul National  de Supermoto 2011, au urcat pe podium la Arad. Astfel, obiectivul  propus de piloti, si anume de a se clasa inca de la inceputul CNI SM pe locuri fruntase, a fost atins.

Vlad Neaga, 11 ani, s-a clasat primul  la clasa Juniori Supermoto  85 cc.,pe o motocicleta Honda CR 85. Acesta a castigat detasat ambele  manse, nedandu-le nici o sansa celorlati concurenti. Prin ambitia sa si tehnica de abordare a  virajelor  a cucerit  publicul spectator care l-a aplaudat la “ pista deschisa”.

Bogdan Covaci, 16 ani, a terminat al treilea cursa, la  categoria Supermoto 3, fara a fi intimidat de pilotii mai experimentati, desi este un debutant in motociclism. Bogdan piloteaza o Honda CR F 250.

Ionut Laurentiu Ciurescu, 18 ani, a castigat sectiunea  Scutere 70 cc., pe o Yamaha Aerox.  In sezonul trecut si chiar in calificarile din ziua premergatoare concursului de la Arad, el a fost urmarit de ghinion, avand probleme tehnice, dar sustinut de echipa de mecanici si de coechipieri, a reusit  sa termine primul cursa, spre bucuria tuturor sustinatorilor.

Prin urmare, C. S. Dumbravita, prin sectia de motociclism, si- a adaugat in palmares si 3 cupe “ tunate” ale motociclistilor sportivi care –l reprezinta.
Urmatoarea  etapa se va desfasura la Bucuresti, in perioada 12-13 iunie, pe circuitul AMKART.