
TIMISOARA. Cea mai amplă ediție a proiectului „STEAM la puterea inEDU” a fost implementată de către Asociația Inițiativă în Educație, în perioada mai-noiembrie 2025.
Aflat la a treia ediție, proiectul a ajuns în 14 localități ale județului Timiș și a cuprins activități interdisciplinare din domeniile științei, tehnologiei, ingineriei, artei și matematicii la care au participat 3.415 copii și tineri.
Proiectul răspunde nevoii de modernizare a educației STEAM prin integrarea componentei R (reading & robotics) și de creare a unor contexte de învățare aplicativă și colaborativă.
Prin activitățile propuse, proiectul contribuie la reducerea decalajului educațional dintre mediul urban și rural, creșterea expunerii elevilor la tehnologii moderne și modele inspiraționale, stimularea interesului fetelor pentru știință și inginerie, crearea de contexte educaționale care oferă experiențe practice cu scopul de a conecta teoria și informațiile științifice cu realitatea cotidiană.
Proiectul a inclus peste 75 de activități educaționale, de la ateliere de robotică, chimie computațională, bioinformatică și design, până la experimente științifice, lectură, arte vizuale și întâlniri inspiraționale cu specialiști.
Totodată, 164 de cadre didactice au beneficiat de formare continuă și resurse educaționale, lucrând cu instrumente moderne și metode actuale de predare STEAM.
Activitățile au fost adaptate pentru diferite categorii de vârstă și au inclus: ateliere STREAM, sesiuni de robotică cu LEGO Spike, experimente de fizică, activități de lectură științifică, design de produs, grădinărit, inginerie creativă și școli de vară la care au participat deopotrivă comunități din mediul rural și urban.
„Suntem tare încântați de faptul că anul acesta am reușit să ajungem la elevi de vârste diferite: 2.225 elevi din ciclul primar, 578 de elevi din ciclul gimnazial și 312 elevi de liceu.
Este primul an în care elevii mai mari au fost mentori pentru colegii lor mai mici.
Apreciem în mod deosebit implicarea celor două cluburi de robotică Atalas CNB și Unplugged Lenau, precum și a cercului de biologie Lenau BioCoders. Le mulțumim tuturor cadrelor didactice implicate, voluntarilor și membrilor asociației pentru dedicarea și implicarea lor. Încheiem o nouă ediție cu sufletul plin de recunoștință și entuziasm pentru a o lua de capăt în anul următor”, a declarat Andrada Mazilu, coordonator proiecte inEDU.
Prin aceste inițiative, proiectul a contribuit la reducerea decalajelor educaționale, la creșterea accesului copiilor din medii vulnerabile la activități de calitate și la promovarea participării fetelor în domeniile STEAM.
„Pentru mine proiectul a fost o oportunitate de a construi contexte educaționale inovatoare, în care știința, tehnologia, lectura și creativitatea se susțin reciproc. STEAM la puterea InEDU 3.0 confirmă faptul că, atunci când oferim elevilor resurse de calitate, modele autentice și experiențe de învățare bine gândite, ei devin exploratori curajoși și parteneri activi ai propriului parcurs educațional.
Sunt recunoscătoare pentru fiecare atelier, fiecare întrebare și fiecare moment de AHA pe care l-am trăit alături de elevi și colegi profesori. Sunt absolut convinsă că astfel de proiecte schimbă felul în care copiii se raportează la învățare și deschid drumuri noi catre o educație cu adevărat relevantă”, spune Bianca Boroș, coordonator proiect.
Un element esențial al proiectului a fost crearea de resurse educaționale deschise, disponibile gratuit pe site-ul asociației, pentru ca activitățile să poată fi replicate în cât mai multe școli.
De asemenea, echipamentele achiziționate au intrat în „Biblioteca comunității inEDU”, de unde cadrele didactice le pot împrumuta pentru propriile activități.
Proiectul „STEAM la puterea inEDU 3.0” creează contexte educaționale incluzive și colaborative care să contribuie la familiarizarea, accesibilizarea și dezvoltarea domeniilor STEAM în rândul copiilor, tinerilor și cadrelor didactice din județul Timiș.
Programul Ştiinţescu Timişoara este implementat de @Fundația Comunitară Timişoara, finanţat la nivel local de @Hamilton Central Europe şi Fundația Bosch România, la nivel naţional de Romanian-American Foundation şi este susţinut de Federaţia Fundaţiile Comunitare din România – FFCR.
Despre Asociația Inițiativă în Educație
Asociația Inițiativă în Educație contribuie la îmbunătățirea mediului educațional și cultural din județul Timiș prin crearea de contexte de învățare pentru elevi, profesori și părinți. Misiunea organizației este de a sprijini inovația în educație și de a facilita accesul la resurse și experiențe de învățare relevante pentru secolul XXI.
Mai multe detalii pe pagina de Facebook: Inițiativă în Educație.