Noutati :

Pericol public, la Timisoara! Ce solicita oamenii din zona Sagului Primariei si Politiei Rutiere?

2 februarie, 2016 - 02:00 PM
Autor: Anonim      
Categorie: SOCIAL
22

TIMISOARA. Doar norocul a facut ca pana acum sa nu se intample vreo nenorocire, sustin timisorenii care locuiesc in zona Sagului, in vecinatatea noului mall, unde lucrarile se apropie de final.

O sesizare a fost trimisa Primariei Timisoara si Politiei Rutiere prin care oamenii semnaleaza faptul ca o trecere de pietoni din dreptul noului sens giratoriu le creeaza dificultati, din pricina unor modificari facute in timpul santierului.

As vrea sa va aduc la cunostinta o stare a lucrurilor ce nu inceteaza de multisor si pune, zilnic, in pericol viata cetatenilor din acest oras. Este vorba de trecerea de pietoni din dreptul mall-ului din Calea Sagului, de langa statia Dermatina. Odata cu inceperea lucrarilor la mall si a redesenarii circulatiei in zona, marcajul de trecere de pietoni de la nivelul asfaltului a disparut, iar semaforul a fost pus pe galben intermitent. Este adevarat, semaforul functioneaza asa, semnul de „Trecere pentru pietoni” este inca acolo, dar, se pare, nu este de-ajuns pentru majoritatea soferilor care tind sa nu mai opreasca la trecere. Personal, era sa fiu implicat in 2 accidente acolo din cauza ca soferii nu mai constientizeaza existenta trecerii de pietoni intr-o zona in care, simtindu-se oricum aproape de iesirea / intrarea in oras, gonesc cu mult peste cei 50 km /h admisi regulamentar.
Va supun atentiei acest fapt, deoarece se impune rapid refacerea semnalizarii cu marcajul de „Trecere pentru pietoni” (zebra) la nivelul asfaltului, controale radar ale Politiei Rutiere si repornirea semaforului in modul de functionare normala. Cat mai repede, pana nu apar victime intr-o zona ce a devenit din ce in ce mai aglomerata. Si aglomeratia este abia la inceput„, noteaza timisoreanul Calin Cristescu , cel care a inaintat aceasta sesizare muncipalitatii, dar si redactiei opiniatimisoarei.ro.

Sursa foto: eyeinthesky.ro

Rating

  • 22comentarii

recomanda prietenilor

Pareri

  1. pe linga asta, cei care se deplaseza pe directia principala (calea sagului) nu realizeaza ca au cedeaza trecerea fata de cei aflati in sensul giratoriu si se deplaseaza relaxati cu viteza mare (chiar daca legala).

  2. La acea trecere scrie clar: „Trecere de pietoni desființată”, normal că șoferii nu mai opresc.

  3. Este adevarat ce se spune in articol . Spor la munca domnilor !

  4. Nu inteleg de ce nu se ampaseaza semafoare cu actonare manuala in zone in care afluxul de pietoni este scazut sau mai intens in anumite perioade ale zilei. Locudile marcate fara semaforizare trebuieac evitate daca vrei sa scapi ne acrosat. Eti in siguranta unde nu este marcata trecere de pietoni decat in zonele marcate

  5. Nu inteleg de ce nu se ampaseaza semafoare cu actionare manuala in zone in care afluxul de pietoni este scazut sau mai intens in anumite perioade ale zilei. Locurile marcate fara semaforizare trebuieac evitate daca vrei sa scapi ne acrosat. Esti in siguranta acolo unde nu este marcata trecere de pietoni decat in zonele marcate.

  6. este foarte adevărat nici un șofer nu oprește stau pînă nu mai vine nici o mașină și apoi trec ,faceți ceva pînă nu este prea tîrziu și se întîmplă vreo nenorocire ,dar nici la celelalte două treceri de pietoni nu mulți îți dau prioritate ….

  7. Nu e o noutate …….. serviciul tehnic al primariei este VARZA ,nimeni nu urmareste ce se intampla cu un santier sau cu zona adiacenta,exemple sunt cu sutele ,incepand de praf,noroi pe asfalt,marcajele rutiere OBLIGATORII ale sensurilor de circulatie,totul e anapoda si cand dracu desteptii aia din primarie vor ILUMNA TRECERILE DE PIETONI corespunzator din orasul asta de 5 stele? DEZINTERES total,neprofesionalism,pupincurism iar restul completati voi………..mie scarba deja de ce se intampla iar de raspuns nu raspunde nimeni………mai vreti salarii majorate

    • Ca si multe alte intersectii, cea discutata este „prost conceputa”: marcaje aiurea, schimbari de banda prost definite, … .
      Din nefericire Directia tehnica prin serviciul dedicat si-a dat din nou cu stangul in dreptul.
      Apropo, pe acest site, dar si pe altele, au aparut de a lungul timpului multe sesizari de corectare; dar se pare ca cei in drept ori nu citesc, ori sunt prea …. ori sunt prea …. ori simplu … (a se introduce epitete dupa dorinta si aprecierea fiecaruia)

  8. la acest mall cred ca se pune „cruce” pentru ca e situat la iesire din oras , cei ce se incumeta pe acolo cu adevarat nu au treaba la mall ei vor sa iasa din oras .alte cai de acces nu sunt la indemana, , e foarte greu sa ajungi in zona , si inainte de a se deschide particica asta de mall era greu sa ajungi in zona , dar mai acuma .vom vedea…

    • @gheorghe, nu prea sunt neaparat de acord cu „pusul crucii”: carrefour-ul este ticsit de lume zilnic si inca nu s-a deschis aripa noua cu restul magazinelor… ( zona sagului are multi locuitor, plus, sa nu-i uitam pe cei care lucreaza in timisoara insa au case in Utvin, Sanmihai, Sag, Parta- ce e sigur,mall-ul nu va fii vizitat frecvent de locuitorii din Aradului, Torontalului, Lipovei);

    • Da’ pe cei din zona Sagului i-ai intrebat daca este util complexul comercial? Sau numa’ te gandesti cat iti este tie de greu sa ajungi acolo din Giarmata? Mie imi este extrem de util complexul si chiar astept sa se deschida si linia de tramvai noua, fiindca eu locuiesc in TM si as prefera sa folosesc mai putin automobilul personal pentru 10 minute de drum pana la mall. Excelenta investitie pentru timisoreni. Daca s-ar deschide mai multe astfel de centre comerciale in zone intravilane am fi cu totii mai castigati.

  9. Este adevarat ce se spune mai sus, dar si eu vreau sa atrag atentia ca pe sensul de iesire din Timisoara la trecerea de pietoni la care se face referire dimineata este creata artificial o statie de autobuz care blocheaza banda de iesire din oras.

  10. construirea unei pasarele pentru pietoni peste Calea Sagului … fara accidente, fara semafoare, fara probleme …

  11. Era cu probleme acea trecere de ani de zile. Ba a fost semafor, ba na fost. S-au pus calmatoare de viteza, s-au scos. Acum nu stiu exact cum este, ca nu mai stau in zona.
    DAR…
    Nu stiu ce va agitati asa pentru trecerea aia, cand sunt atatea treceri marcate in oras unde soferii nu dau prioritate. Nesimtire si indisciplina totala in trafic.

  12. Pe 200m de carosabil sunt 4 treceri de pietoni. E totusi si iesire din oras, nu doar loc de marcat zebre. Normal, viata are prioritate, dar acolo e o adevarata bataie de joc si pentru pietoni si pentru soferi.

  13. 1.este adevarat ca trecerea nu este marcata, ca intradevar nu era necesara (la 100m este alta trecere),dar daca vau realizat-o sa fie si marcata corespunzator
    2.nici la celelalte treceri din acel sens giratoriu nu sunt respectati pietonii
    3.semafoarele montate in sensul giratoriu sa fie functionale, pentru ca toti cei care circula spre iesirea din oras sau spre oras nu respecta partipantii la trafic aflati in sens pur si simplu te sfideaza, daunazi am vazut un sofer cu masina urcat pe borduri pentr a evita sa nu fie lovit de un altul care era obligat sa cedeze prioritate conform semnelor si marcajelor
    4 sa functioneze iluminatul public din intersectie, precum si cel dinainte de sens(este bezna ), iar dac conditiile meteo sunt nefavorabile vizibilitatea este scazuta
    5. dimineata in dreptul acelei treceri de pietoni chiar oprit pe trecere autobuze care incarca angajati pentru deplasarea la serviciu
    6. iluminatul public incepind de la pod pina la service auto mercedes, pe ambele sensuri este decalat fata de iluminatul public al oresului cu 1 ora, seara sau dimineata, crezi ca te afli in epoca dinainte de 89(se aprinde seara cu o ora mai tirziu, iar dimineata se opreste mai devreme cu o ora)

  14. E bătai de joc primăria nu are oameni competenți pt nevoile oamenilor i-au lăsat pe cei de la nepi sa facă ce vor acolo de capul lor pe lângă asta acel sens o sa mai aibe încă o ieșire pe lângă palmas și blocul turn… nu era deja Inghesuiala pt locurile de parcare acolo mai fac și un drum…nu cer părerea asociatilor nimic faceți și parcări dacă le folosiți pe cele existente

  15. Ieri au dat drumul la semafor. La 2 zile de la trimiterea sesizarii si mai putin de o zi de la publicarea articolului, semaforul a inceput sa functioneze. Eu zic ca e bine si ca se poate invata ceva din asta.

  16. Asa e. Ieri au pornit semafoarele si azi deja marcau zebrele.

  17. Cine o solicitat asa ceva, ii un frustrat ca nu stie sa meargă pe jos. Azi 5.02.2016 la ora 14:30 traficul in zona a fost infernal. Treziți-vă la realitate, mai bine rămânea semaforul pe intermitent….

  18. Inteleg ca problema reala este faptul ca soferii sunt indisciplinati si nu respecta semnalizarea rutiera. Si nici regulile de conduita la volan. Ei, pentru asta sunt prevazute reglementari clare de sanctionare, dar … cine sa le aplice? Eu cred ca si daca pui linii albe cu beculete pe asfalt, tot vine cate un posesor de permis de conducere si ignora cu desavarsire semnalizarea. Dar pentru astia nu trebuie sa construim o noua Timisoara, ci trebuie sa fie depistati de organele de ordine (rutiera) si sanctionati … DE FIECARE DATA. Sa vedeti atunci cum opresc la trecerea de pietoni ca sa traverseze si o batrana sau chiar si un copil. Acom sunt toti zmei … fiindca nu-i sanctioneaza NIMENI. Toti sunt piloti de formula 1, iar pietonii … sunt aia care le stau in cale. Oricum, zona Sagului reamenajata este facuta fain, iar de cand se circula in sensul nou nu mai auzi scartait de roti, claxoane si frane in ultimul moment. Se circula mai calm si mai atent. Excelent. Sigur ca mai sunt 2-3 cretini care cred ca-s pe autostrada cand vad asa bulevard fain, ca la ei la Padureni inca nu s-a inventat asfaltul, dar sper ca politia va sti sa-i tempereze pe acesti soferi indisciplinati. Sper … nu cred. 🙂

  19. priviti in parcarile magazinelor din acea zona ????? cati se incumeta sa le umple ,,,, mergand la cumparaturi si cati au rezistat ca si vanzari ??? despre acest fapt e vorba .