Pe urmele lui Poli. Ripensia Timisoara merge mai departe in Cupa, dupa acelasi scenariu

TIMISOARA. Daca ieri, Politehnica reusea un succes muncit la Arad, contra echipei Soimii Lipova (2-1), dupa ce violetii au condus la pauza, au fost egalati, dar au marcat spre final, de acelasi „film” a avut parte si Ripensia.

Gruparea galben-rosie s-a deplasat in Valea Domanului pentru a juca impotriva unei foste partenere din liga secunda, CSM Resita, ajunsa din acest sezon in Liga 3. Banatenii de la campie au inceput mai bine, au fost prezenti in atac, iar Dan Taras a marcat din 6 metri in minutul 25 dupa o asezare a lui Ernest, 0-1, acesta fiind si scorul pauzei.

Banatenii de la munte au cautat egalarea, pe care au si gasit-o, atunci cand Aboubacar Gakou a inscris in minutul 65 din apropiere. Ultimele 25 de minute s-au dovedit deschise oricarui rezultat, dar cum Barboianu a fost eliminat pentru cumul de cartonase, balanta a inclinat spre Ripensia. Echipa timisoreana a inscris la timp, minutul 88, 1-2, un gol (marcat de Valerii Macritchi), care nu a mai necesitat prelungiri, care oricum nu erau dorite de nimeni la inceputul partidei.

Asadar, succes de moral pentru Ripi care merge si ea in 16-imi, acolo unde Timisoara va avea doua echipe, la fel ca anul trecut.

Ripensia: Rus – Morariu, Tieranu, Fridrich, Gladun, Stoi, Val. Macritchii, Piftor, Taras, Mitrov, Ernest. Rezerve: Lupu – Lalic, Sturzu, A. Macritchii, Vidrasan, Rotea, Golda, D. Ciurel, M. Ion. Antrenor: Cosmin Petruescu

Un meci de Cupa clasic, intre doua echipe care s-au cunoscut foarte bine, au incercat sa se anihileze reciproc, sa nu facem greseli nici personale si colective care putea inclina balanta in favoarea uneia sau alteia. Resita, o echipa care, chiar daca evolueaza in liga a III-a, avea plusul de experienta si de maturitate de partea ei. Eu ma bucur ca in jocul de astazi elanul tineretii si entuziasmul a avut castig de cauza. Mergem mai departe, gandurile noastre se indreapta acum spre dificila partida de sambata cu Astra. Primordial pentru noi e sa ne refacem jucatorii din punct de vedere fizic. In momentul in care se intalnesc doua echipe bune, doi prieteni de pe banca tehnica, era clar ca atat noi cat si Resita si-au dorit foarte mult sa castige si nu putea fi altfel, in timpul partidei. Relatia si prietenia noastra merg mai departe indiferent de rezultatul partidei de astazi sau din partidele urmatoare, atunci cand cu siguranta ne vom mai intalni, atat eu cat si Dan. Nu a fost o disputa intre ‘chirurg’ si ‘conferentiar’. A fost o disputa intre Resita si Ripensia, intre jucatorii ambelor echipe, mai putin in ce priveste bancile tehnice. Nu a fost o disputa intre doi antrenori„,a spus dupa meci antrenorul Ripensiei, Cosmin Petruescu.