Pasi mari catre play-off! BC Timisoara trece de o echipa europeana: Energia Targu Jiu!

„Leii din Banat” de la BC Timisoara aveau nevoie de victorie ca de aer in meciul cu o contracandidata la intrarea in play-off, CS Energia Tg. Jiu, nimeni alta decat detinatoarea Cupei Romaniei si o echipa ce reprezinta Romania cu demnitate in acest sezon de competitii europene.

Banatenii au simtit importanta jocului si s-au descurcat excelent in fata unei echipe puternice, ce plateste insa tribut uzurii venite din toate competitiile in care a evoluat in acest an. Primul sfert a fost si cel mai spectaculos al partidei, aratand doua echipe ce au pus accent parca mai mult ca niciodata pe ofensiva. A fost 29-24 pentru gazde, care au continuat la cote inalte si in urmatoarele perioade. La pauza mare, BCT conducea cu 52-48, iar dupa 30 de minute cu 71-65. Ultimul sfert a fost dominat de gazde care s-au desprins decisiv cu minute bune inainte de final. A fost 96-76 si BCT demonstreza ca are echipa si calitate pentru a juca in play-off.

Perisic a facut probabil cel mai bun meci de cand a venit pe Bega, cu 29 de puncte si 7 recuperari, urmat de neobositul Jovanovic, 22 de puncte si 8 pase decisive. Tica a contribuit si el cu 18 puncte, iar Pesic a avut 9 puncte, 7 recuperari si 5 pase decisive. De cealalta parte, Troupe a avut 21 de puncte, iar Glyniadak 19 puncte si 6 recuperari.

A fost al doilea meci pe 2015 jucat de BCT, ambele acasa, ambele soldate cu victorii, dupa ce in precedentul a invins concitadina Timba, iar play-off-ul se vede tot mai limpede.

Autor: Daniel Neacsu