Parcurs perfect in play-off pentru RCM Timisoara. Dupa Farul, campionii au invins clar si pe vicecampioana Baia Mare

Elevii lui Chester Williams i-au facut cadoul perfect antrenorului, care si-a serbat ziua de nastere chiar inaintea duelului cu baimarenii. Burcea si compania s-au impus cu 26-6 in fata principalei contracandidate din SuperLiga.
Banatenii au reusit primul eseu inca din minutul 8. Fercu a facut o cursa foarte buna si i-a pasat lui Shennan, care a culcat balonul in terenul de tinta al oaspetilor, iar Calafeteanu a transformat fara probleme incercarea, scorul devenind 7-0.
Acelasi Fercu a revenit in prim-plan si peste zece minute, cand a bifat inca o reusita pentru RCM Timisoara, insa Calafeteanu a ratat de aceasta data transformarea.
Baimarenii si-au trecut si ei in cont primele puncte pe finalul reprizei, cand Daniel Clark a transformat doua lovituri de pedeapsa, astfel ca dupa prima parte a jocului scorul era de 12-6.
Campionii nu s-au oprit insa si la revenirea de la cabine au fortat pentru obtinerea punctului bonus ofensiv. Kinikinilau a reusit al treilea eseu al Timisoarei, la doar cateva minute dupa reluarea jocului, tot dupa o incursiune a lui Catalin Fercu, iar Calafeteanu a transformat incercarea, marind avantajul gazdelor la 19-6.
Desi au fost nevoiti sa evolueze aproape 15 minute in inferioritate numerica dupa eliminarile temorare ale lui Morrison si Rus, elevii lui Chester Williams au tinut piept vicecampioanei, iar cu zece minute inainte de final, Khositashvili a bifat si al patrulea eseu pentru RCM, eseu tranformat de acealasi Calafeteanu.
Oaspetii au avut ocazia sa reduca din diferenta exact in ultimul minut de joc, cand Mike Wiringi a scapat in terenul banatenilor, insa arbitrul a dictat’inainte’ la pasa acestuia, astfel ca meciul s-a incheiat la scorul de 26-6 pentru Timisoara, care se instaleaza confortabil in fruntea clasamentului, in play-off-ul Superligii.