Olimpia Cluj reuseste dubla. O jucatoare de la Becicherecu Mic, printre laureatele sezonului

TIMISOARA. U Olimpia Cluj a castigat Cupa Romaniei pentru a saptea oara in istorie, dupa o victorie la limita, scor 1-0, in finala cu Heniu Prundu Bargaului de pe stadionul Francisc von Neuman din Arad! Echipa ardeleana a reusit dubla in acest sezon dupa ce a castigat si campionatul.

CITESTE SI: A pornit in cursa de 12 ore de inot fara oprire pe Bega. Antrenamentul lui Avram Iancu de la Timisoara, urmarit de o multime de curiosi. Foto si video

Ardelencele au beneficiat in meciul de Cupa si de cateva decizii de arbitraj contestate de adversare, printre care o eliminare si faza penaltiului din care Mihaela Ciolacu a inscris golul victoriei in minutul… 114!

Heniu a ajuns in marea finala a Cupei dupa ce a trecut, in ordine, de ACS Fotbal Feminin Baia Mare (3-0, in deplasare), Vasas Femina Odorheiu Secuiesc (5-3, pe teren propriu) si de Vulpitele Galbene Roman (8-0, pe teren propriu). Universitatea Olimpia Cluj a jucat toate meciurile din actualul sezon al Cupei in deplasare: 18-1 cu ACS Academia de Fotbal si Tenis Magura, 5-0 cu CS Universitatea Alexandria si 3-0 cu Piros Security Arad.

La pauza partidei, Laura Rus a fost recompensata cu Gheata de aur a Ligii 1 de fotbal feminin. Atacantul echipei Fortuna Becicherecu Mic a reusit 24 de goluri in acest sezon, in conditiile in care a si lipsit in unele dintre partide din cauza unei accidentari.