Obiectiv indeplinit pe jumatate de Ripensia. Echipa din Timisoara nu a pierdut la Slatina, dar nici nu a castigat

Un joc de totul sau nimic pentru Slatina, dar o partida foarte importanta si pentru Ripensia, in meciul direct din etapa a III-a a play-out-ului. Dupa 90 de minute intense, cu ocazii la ambele porti, tabela a ramas incremenita, 0-0. Rezultatul inseamna o retrogradare iminenta pentru trupa olteana, iar banatenii au scapat de aceste emotii, dar le mai ramane evitarea barajului.

Dupa un inceput cu un plus pentru gazde, Ripensia a dominat jocul din minutul 10 si a fost mai periculoasa. Balonul a circulat bine, insa pana in fata careului, de acolo baietii lui Cosmin Petruescu nu au mai avut solutii, sau au preferat suturi care nu si-au atins tinta.

In repriza secunda s-a jucat mai mult pe contre dar tot cu Ripi in prim plan. Ene a fost cel mai mare periculos pentru slatineni, in timp ce Calin si Sokovic au irosit sanse mari de a da gol. Finalul a fost incins cu faze importante la ambele porti. Gazdele au avut sansa unui gol cat o salvare, dar Dobre a scos incredibil in corner in minutul 92. Asadar, 0-0, iar Slatina este ca si retrogradata, in timp ce Ripensia continua lupta pentru evitarea jocului de baraj. Timisorenii sunt cu doua puncte in spatele echipei din Recea, care astazi a invins Metaloglobus cu 3-1, dupa 0-1 la pauza.

Din punctul meu de vedere, un 0-0 echitabil daca e sa ne raportam la ocaziile care au fost pe final, o bara a noastra prin Coulibaly si o ocazie foarte mare a lor la ultima faza a jocului. Un joc spectaculos, chiar daca nu s-a inscris, cu o frecvbenta buna de actiuni de poarta, de cornere. putea fi si mai spectaculos jocul daca nu batea vantul. Cred eu ca jocul ambelor echipe a avut de suferit. Chiar daca a fost o partida ingtre doua echipe cu mare nevoie de punctre s-a jucat in mare parte deschis. Rezultatul il consider echitabil, pacat ca nu am reusit sa ne adjudecam cele trei puncte. Aveam mare nevoie de puncte in partida de astazi, dar in acelasi timnp trebuie sa recunoastem ca gazdele au avut acea ocazie pe final si puteau sa castige„, a declarat la finalul meciului antrenorul timisorean Cosmin Petruescu.

Ripensia: Dobre – A. Macritchii, Rogac, Fridrich, Gladun – T. Calin (cpt.), Coulibaly, V. Macritchii (Vl. Tudorache 46′) – Golda (Piftor 46′), Sokovic (Padurariu 76′), M. Ene (Al. Neagu 76′).

In runda viitoare, Ripensia va juca pe teren propriu impotriva Universitatii Cluj.