Obiectiv indeplinit. Fara sa straluceasca, Politehnica Timisoara s-a impus la Calarasi

Dupa un dus rece chiar in prima etapa a campionatului (0-3 la Cluj), Politehnica a aratat alta fata la Calarasi, intr-adevar in fata unei echipe mai necajite, Dunarea. Dupa 90 de minute aprige de joc, alb-violetii si-au aratat adevarata fata, dupa cum dorea si antrenorul Dorin Toma, iar echipa s-a impus cu 3-1.

Dupa un inceput destul de echilibrat de joc, Poli a deschis scorul la prima sansa. A fost o lovitura libera de la circa 22 de metri, batuta perfect de Alin Ignea, jucator care merita mai multe prezente in sezonul trecut, iar tabela s-a modificat pentru prima data, 0-1. Dupa gol, banatenii au controlat jocul si au tinut bine de minge, in timp ce apararea, cu duo-ul Mera-Scutaru refacut parea sa nu aiba probleme. In minutul 30, Benzar a recuperat o minge si a pasat perfect pentru Ursu, dar acesta a ratat incredibil din 10 metri din pozitie de unu la unu cu portarul advers. Si cum se intampla de multe ori in fotbal, in loc de 0-2 s-a facut 1-1, dupa cateva ocazii ale gazdelor, fostul polist Adi Bedea reusind sa devieze mingea sutata de Kanda in poarta, astfel ca la vestiare s-a intrat cu scor egal.

Dunarea a inceput mult mai bine partea secunda, si Kanda a scapat de doua ori pe contraatac, dar nu a gasit solutia potrivita la finalizare. La o alta faza, Paduraru a iesit cu tot cu minge in afara careului de 16 si a vazut cartonasul galben, dar lovitura libera a ramas fara rezultat. Poli a fost in corzi minute bune, dar a reusit sa iasa ca un adevarat boxer profesionist, si pe un contraatac in minutul 68, Daniel Benzar, omul partidei, a gasit unghiul potrivit pentru a marca printre picioarele lui Achiriloaiei, 1-2. Lovitura de KO a venit in minutul 88, cand fundasul stanga Oanea, servit excelent de Zaluschi, a gasit un lob magnific dintr-o pozitie incomoda si a stabilit scorul final cu executia sa de kinograma, 1-3!

O victorie meritata pentru Poli, care a stiut sa treaca peste momentele grele din debutul reprizei secunde, iar echipa vine acasa cu toate punctele. La Calarasi s-a prezentat si un grup de suporteri banateni care au facut spectacol cantand ca de obicei 90 de minute, asadar cei 1300 km strabatuti dus intors s-au meritat.

Poli Timisoara: Paduraru – Sofran, Scutaru, Mera (cpt.), Oanea – Ignea, R. Lazar – D. Radu (D. Andrei 64′), O. Ursu (Birnoi 64′), D. Benzar (Minteuan 90+2′) – Axente (Zaluschi 78′).

Sursa foto: Facebook/sspolitimisoara