Obiectiv indeplinit! Baschetbalistii de la BC SCM Timisoara s-au impus clar la Baia Mare

TIMISOARA. In forma buna si in continuare. „Leii din Banat” au obtinut in aceasta seara a patra victorie la rand in prima liga de baschet masculin, dupa ce s-a impus itr-un meci in care au condus pe toata durata partidei pe cei de la Olimpic Baia Mare. Astazi a fost 86-69 pentru BC SCM Timisoara care a batut trupa maramureseana in acest sezon de patru ori. De doua ori in sezonul regulat, dar si de două ori in Cupa Romaniei.

Fara Jeremic, care nu a fost trecut nici pe foaia de joc, fiind accidentat, dar cu Otasevic la primul joc pentru echipa in 2017, banatenii au dominat partida, mai ales in prima jumatate. Dupa 10 minute, Timisoara si-a construit deja un avans 29-12 linistitor. Singurele momente mai slabe s-au inregistrat spre sfarsitul sfertului 3 cand gazdele au avut un partial de 13 puncte la rand, insa nu au amenintat victoria vizitatorilor. In cele din urma, 86-69 a fost o diferenta confortabila, chiar daca la un moment dat Timisoara a avut si +25.

Komatina a preluat rolul de principal realizator, el adunand 18 puncte si 9 recuperari, fiind astfel aproape de un double double. Si Octavian Popa Calota a contribuit cu 18 puncte si 5 pase decisive. Au mai punctat pentru BCT, Dragusin – 11, Flowers – 12, Rambo – 9, Otasevic – 9 si Diaz – 9. De la gazde s-a remarcat Pavlovic cu 26 de puncte marcate si 8 recuperari.

Trupa lui Tudor Costescu va juca pentru podiumul sezonului regulat in etapa viitoare, acasa cu Sibiul.