O singura echipa din Timis continua in Cupa Romaniei

TIMISOARA. O singura reprezentanta a Timisului s-a calificat in turul al III-lea al Cupei Romaniei la fotbal dupa meciurile desfasurate miercuri.

Avantul Periam a deschis scorul inca din minutul 14 prin reusita lui Razvan Trandu, insa s-a vazut egalata la trei minute dupa pauza de Progresul Pecica, cu golul reusit de Ovidiu Oancia. Timisenii au reusit sa inscrie golul victorie cu 20 de minute inainte de final prin Andrei Viasu, si s-au calificat in faza urmatoare.

Dupa ce nin sezonul trecut de liga a treia Ghiroda a castigat ambele meciuri cu Progresul Ezeris, a venit vremea revansei pentru formatia caraseana, care a trecut de timiseni cu 2-1. Japonezul Takenori Kawagoe a deschis scorul in minutul 14 pentru Progresul, in timp ce Ghiroda a raspuns dupa o ora de joc prin Mancas. In minutul 78 carasenii au obstinut o lovitura de la 11 metri, Hrudei a transformat si a adus calificarea.

‘Bronzul’ seriei a VIII-a din sezonul trecut de liga a III-a, CSC Dumbravita, a jucat pe teren propriu impotriva castigatoarei de anul trecut a seriei, Soimii Lipova. A fost o partida echilibrata, cu ocazii de ambele parti, dar golul a venit in cea a gruparii de langa Timisoara. In minutul 67 Andrei Gavrila a semnat singura reusita a meciului si a dus Soimii in turul al treilea.

Urmatoarea runda in Cupa Romaniei este programata in 25 august. In intrecere vor intra cele 38 de formatii calificate din aceasta faza a competitiei si alte 14 din liga secunda.

Sursa foto: Facebook/Avantul Periam