O revenire incredibila pentru o victorie de neuitat. Succes superb al Timisoarei in Cupa Romaniei

TIMISOARA. Baschet de calitate in primul meci al grupei de patru a Cupei Romaniei de la Sibiu. Timisoara si Voluntariul au oferit un joc de neuitat in prima partida a grupei. Desi la un moment dat, triumful parea al ilfovenilor, Timisoara a recuperat incredibil pentru o victorie superba, 87-85.

Ne-a fost dor de baschet si nu degeaba, magia de sub panou produce intotdeauna senzatii tari, de neuitat. Voluntariul a inceput in forta, dorind sa isi faca jocul usor din start, 7-0, 20-9 si 28-19 la prima sirena. Capitanul Brown a dat semnul primei reveniri si Timisoara a reusit sa intoarca scorul in sfertul 2, 33-32 si 37-34, ca pana la pauza, adversarii sa intre la vestiare cu un punct avans, 48-47.

Voluntariul a continuat sa forteze desprinderea, a avut un partial de 13-2, s-a desprins la 63-51 si a incheiat sfertul la 74-64. Elevii lui Sasa Ocokoljic pareau ca au castigat meciul la 80-66, dar au urmat momente incredibile ale Timisoarei. Aparare exacta si cosuri de la distanta superbe reusite de trupa lui Dragan Petricevic. Alb-violetii au venit la un punct in spate, 79-80 si dupa cateva atacuri ratate de ambele parti, SCM Timisoara s-a desprins la 87-80, adica un partial de 21-0!! Finalul nu a fost lispit de emotii, Voluntariul reducand diferenta la o aruncare, 87-85, dar Timisoara a reusit sa se apere bine la ultima faza si sa inchida meciul cu o victorie, la un moment dat nesperata.

Debut de bun augur pentru banateni, care miercuri joaca impotriva echipei din Targu Jiu, iar vineri cu Sibiul.

Sherwood Brown a fost omul partidei cu 24 de puncte, 15 recuperari, 3 pase decisive si nicio minge pierduta! Igor Mijajlovic a contribuit cu 17 puncte intr-un joc in care banca de rezerva a Timisoarei a facut diferenta, fiind 34-19 la punctele reusite de rezerve.