O noua lovitura pentru SCM Timisoara in Grupa Rosie! Victorie pe terenul campioanei en-titre

TIMISOARA. SCM Timisoara a reusit o victorie impotriva tuturor pronosticurilor la Oradea, pe terenul campioanei, in etapa a doua a Grupei Rosii, acolo unde se intalnesc cele mai bune echipe din tara. A fost 88-85 pentru Leii violeti dupa un meci absolut superb.

Oradea a pus primele 7 puncte pe tabela si se parea ca va avea un meci usor, dar SCM a revenit si a preluat conducerea cu 17-16. Dar pentru putin timp, gazdele revenind la 25-23, insa banatenii au incheiat prima secventa in avantaj, 27-25. Oradea s-a dus in sfertul 2 la 40-32, dar un time-out bine venit al lui Cristi Bota a redus diferenta la intrarea la vestiare, 44-41 pentru gazde.

Timisoara a dat semnal ca poate reveni, chiar daca la un moment dat campioana din Oradea avea 58-51. Banatenii au egalat in ultimul minut al sfertului 3, 67-67, anuntand o ultima secventa extraordinara. Si asa a fost, Timisoara s-a dus la 77-71, dupa care Oradea a facut 83-80. Finalul a fost incendiar, Komatina a reusit o trita care a stabilit in cele din urma scorul final, 88-85 pentru Timisoara, care obtine a doua victorie din doua posibile in Top 6.

Vukosavljevic a inscris 27 de puncte si a avut 8 recuperari pentru SCM, in timp ce cel mai bun marcator al gazdelor a fost Richard cu 32 de puncte.

Timisoara a avut 13 reusite din afara careului mare si 92% la libere, acolo unde pana la urma s-a facut si diferenta, dar adevarata diferenta s-a facut la jocul de echipa, mult mai bun al banatenilor.