O noua infrangere pentru SCM Timisoara. A noua la rand

TIMISOARA. SCM Timisoara a incheiat prima parte din Grupa Rosie a Ligii Nationale de baschet masculin (Top 6) cu o noua infrangere, 61-71 in fata Sibiului, intr-un meci disputat in Sala Constantin Jude. Partida a fost insa mult mai echilibrata decat o arata scorul, Sibiul profitand de un ultim set dezastruos al amfitrionilor.

CITESTE SI: Operatiunea ‘Ghilotina’, un nou episod la Timisoara. S-au retezat cablurile spanzurate pe stalpii de pe doua strazi importante din centrul orasului. Foto si video

Ardelenii au avut un start lansat, 9-3, dar banatenii au revenit rapid, 14-13 si la prima sirena erau in avantaj, 19-17. Chiar daca meciul a fost din punct de vedere valoric slab, a placut prin echilibru si desele schimbari de scor. De la 25-20 pentru violeti, trupa in galben si albastru a avut un partial de 8-0 si a revenit la conducere, terminand in avans prima parte a partidei, 37-35.

Meciul a continuat in nota echilibrului, Brown si Franklind dand tonul pentru banateni, iar dupa 30 de minute, gazdele conduceau cu 54-52. Au urmat insa zece minute foarte proaste pentru gazde, care nu au gasit solutii sub panoul adversar si au fost destul de letargici si sub propriul panou. Sibiul s-a impus cu 71-61 si Timisoara nu a mai castigat un meci in campionat de aproape 3 luni de zile.

Si in acest joc doar Brown, Franklin si Komatina au contat, cei trei reusind 24, 15 si 12 puncte, in timp ce ceilalti jucatori au adunat doar zece puncte, in timp ce capitanul Pesakovic nu a punctat deloc desi a aruncat multe mingi spre cos, stand si peste 22 de minute pe parchet. In asemenea conditii nici nu poti sa ai pretentii, capitolul „trite” fiind si el dezamagitor, doar 5 din 20, in timp ce la recuperari a fost dezastru, 30 la 48.

CITESTE SI: Super masina Politiei Rutiere Timisoara, care prinde suta in 7 secunde, prezentata soferitelor, care au fost trase pe dreapta una dupa alta. ‘E Doamna Giulia’. Foto

Nici Sibiul nu a impresionat, dar a aratat mai echipa, avand si un jucator care a fost deasupra tuturor, Falker, double/double cu 28 de puncte si 11 recuperari.